Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ata'ya veda

  Hürriyet Haber
  23.12.2009 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayat hikayesinin, çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok'un gözünden anlatıldığı “Veda” adlı film, Mart ayında vizyona girecek.

  Yapılan açıklamaya göre, senaryo yazarlığını, yönetmenliğini ve müziklerini Zülfü Livaneli'nin yaptığı filmde, Atatürk ve Salih Bozok'un Selanik'te çocukluktan başlayan ve Cumhuriyet ile birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyerek devam eden yarım asırlık dostluğu anlatılıyor. Senaryo çalışması üç yıl süren filmin 27 Ekimde başlayan çekimleri, yedi haftada tamamlandı.

  Filmin başrollerinde Sinan Tuzcu, Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola ve Burhan Güven yer aldı. Projede, 13 kişilik İtalyan ve Alman teknik ekip de görev yaptı. Ünlü Alman görüntü yönetmeni Peter Steguer'in yanı sıra saç tasarımını İtalyan Signoretti, set makyajını Vittorio Sodano'nun yaptığı filmin kostümleri de Baran Uğurlu tarafından döneme uygun olarak eskitilerek renklendirildi. “Veda”, Mart 2010'da vizyona girecek.

  Ata'nın ölümünden sonra intihara teşebbüs

  Selanik'te 1881 yılında doğan Salih Bozok, Mustafa Kemal'in mahalle ve okuldan arkadaşıydı. Harp okulunu aynı yıl bitirdiler. Salih Efendi jandarma sınıfına seçildi, Mustafa Kemal ise akademiye devam ederek kurmay oldu.

  Mustafa Kemal, milli mücadeleyi başlatmak üzere Anadolu'ya geçmeden önce ve Suriye Cephesi'nde bulunduğu sırada Salih Efendi'yi başyaver olarak yanına getirtti. Sürekli beraberlik böyle başladı.

  Bozok, Mustafa Kemal Meclis Başkanı iken Meclis Başkanlığı Yaverliği, Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Cumhurbaşkanlığı Yaverliği yaptı.
  Bozok, Atatürk'ün ölümü üzere “Başkomutan yaversiz gidemez!” diyerek uzun süredir planladığı gibi kalbine kurşun sıkarak intihara teşebbüs etti, ancak Atatürk'ün başında bulunan doktorların anında müdahalesi ile kurtarıldı.

  Salih Bozok, yarbaylıktan emekliye ayrıldıktan ve TBMM 2. dönemde (o dönemdeki adı Bozok olan Yozgat'tan) milletvekili seçildikten sonra da Mustafa Kemal'in yakınında kaldı. 1939 yılına kadar Yozgat ve en son olarak Bilecik milletvekilliği yaptı.

  İş Bankasının da kurucuları arasında yer alan Bozok, sağlık durumundan şikayet ederek milletvekilliğinden istifa etti ve yerleştiği Yalova'da 1941 yılında öldü.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı