Gündem Haberleri

  Ata'ya kötü sürpriz

  Hürriyet Haber
  06.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Time Dergisi, Atatürk'ü, 1.2 milyon oyla ikinci sırada bulunduğu ‘‘Liderler ve Devrimciler’’ listesinin ilk 20'sine almadı. Derginin Yazı İşleri Müdürü Müdürü Joshua Ramo, Atatürk'ü yanlızca din reformu açısından değerlendirdiklerini belirtti, ‘‘Köktendinciliğin tırmanışta olması Atatürk'ün yerine Humeyni'yi seçmemizde etkili oldu’’ dedi.

  Amerikan Time Dergisi'nin 20'nci Yüzyıl'ın en etkili 100 şahsiyetini belirlemek üzere yaptığı anketin ilk kategorisi belli oldu. Türkiye'den giden oylara rağmen modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ‘Liderler ve Devrimciler’ listesinde ilk 20 arasında yer verilmedi. Atatürk bu kategoride ikinci en yüksek oyu almasına rağmen sürpriz değerlendirmeyle liste dışı bırakıldı. 20'nci Yüzyıl'ı en fazla etkileyen 20 lider ve devrimci listesinin dışında bırakılmasında Atatürk'ün, yalnızca din reformu açısından değerlendirilmesi başlıca etken oldu. Time Dergisi'nin Yazıişleri Müdürü Joshua Ramo, Hürriyet'e, Lider ve Devrimciler kategorisinde Atatürk'ün Türkiye'ye ‘‘Kemalizm ve laikliği’’ getirdiğine işaret ederek ‘‘Bu model Batı'da geniş yankılar yaptı. Ama son yıllarda Humeyni'nin İran'da başlattığı fundamentalist islam Mısır, Cezayir gibi ülkelerde tırmanışa geçti ve laiklik geriledi. İslam köktendincliği hala tırmanışta. Atatürk yerine Humeyni'yi seçmemizde bu unsur etkili oldu’’ dedi. Atatürk'ü yalnızca din reformu yönünden değerlendirip Türkiye'yi sömürgeye çevirmek isteyen istilacı kuvvetlerden kurtarıp bağımsız ve özgürlüğe kavuşturması, eğitim, kıyafet, kadın hakları gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği devrimleri sıralamamız üzerine Time'ın Editörü Joshua Ramo şu karşılığı verdi: ‘‘Oylar geldikten sonra Mustafa Kemal hakkında yaptığımız araştırmalarda çok şeyler öğrendik. Atatürk gerçekten 20'nci Yüzyıl'ın önde gelen devlerinden biri. Tarihi başarıları olduğu muhakkak. Hayret verici bir kişiliğe sahip.’’ Bir sorumuz üzerine Ramo, Atatürk'ün bu kategoriye girmemesine rağmen ‘‘Kahramanlar’’ sınıfında da değerlendirileceğini belirterek, ‘‘John F. Kennedy belki aynı sınıfa girecektir. 1999 sonunda açıklanacak olan yüzyılın kişisi kategorisinde de adı geçebilir’’ dedi.

  1.2 MİLYON OYU HİÇE SAYDILAR

  ‘Time 100 Anketi’nin diğer 4 kategorisinde listeye girenler gelecek sayılarda açıklanacak. ‘Liderler ve Devrimciler’ kategorisinin yanı sıra, sanatçılar, büyük girişimciler, bilimadamları ve düşünürler kategorileri yer alıyor. Mustafa Kemal Atatürk'e ise ‘Yüzyılın Kahramanları’ kategorisinde şans tanınıyor. 20'nci Yüzyıl'ın en etkili kişisi ise derginin 1999 yılının Aralık ayında yayınlanacak bir sayısında açıklanacak. Time Dergisi, ‘Liderler ve Devrimciler’ kategorisinde oyların % 20'sini oluşturan 1.3 milyon oyu, İngiliz devlet adamı Winston Churchill'in aldığını, hemen arkasından % 18'e tekabül eden 1.2 milyon oyla Mustafa Kemal Atatürk'ün ikinci sırada olduğunu bildirdi. Oy miktarına göre Ronald Reagan, Franklin Delanoi Roosevelt, Adolf Hitler, General George Patton, Vladimir İliç Lenin ve Che Guevara, Atatürk'ün gerisinde kaldı.

  ABD’lilerİN SEÇİLME NEDENİ

  Time'in ‘Liderler ve Devrimciler’ kategorisinde 6 ABD'li şu gerekçelerle yer aldı:

  Ronald Reagan Devlet bürokrasisini dize getirip, Sovyetler Birliği'ne tepeden baktı.

  Theodore Roosevelt Sonsuz enerjisiyle Amerikan yüzyılını hazırladı.

  Franklin Roosevelt Amerikan ekonomisini ümitsizlikten kurtardı.

  Eleanor Roosevelt Sosyal adalete öncülük eden ABD'nin en nüfuzlu first ladysi.

  Martin Luther King ABD'li siyahların önderi.

  Margaret Sanger Doğum kontrol hareketini başlatarak kadınların özgürleşmesine katkılarından dolayı.

  ASYA'DAN 3 LİDER

  Asya'dan ise listeye üç kişi girdi. Komünist Çin'in kurucusu Mao Zedung, Vietnam Komünist Lideri Ho Chi Minh ve 1989 yılında Tiananmen Meydanı'nda Çin tankları önünde duran ‘Meçhul Asi...’’ Listede ayrıca Adolf Hitler, son Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, İngiltere'nin ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher, Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela ve İran İslam devrimin lideri Ayetullah Humeyni'nin isimleri de bulunuyor.

  İŞTE İLK 20 İSİM

  Time Dergisi'nin, ‘‘Liderler ve Devrimciler’’ kategorisinde yer verdiği 20 isim, soyadına göre alfabetik sırayla şöyle:

  - David Ben-Gurion (İsrail'in kurucusu)

  - Winston Churchill (eski İngiltere Başbakanı)

  - Mahatma Gandi (Hindistan'ın direniş önderi)

  - Mikhail Gorbaçov (Sovyetlerin son Devlet Başkanı)

  - Adolf Hitler (Nazi lideri)

  - Ho Chi Minh (Vietnam Komünist Partisi Başkanı)

  - Ayetullah Humeyni (İran İslam Devrimi lideri)

  - Papa 2'nci Jean Paul

  - Martin Luther King (ABD'nin siyahi lideri)

  - Vladimir İliç Lenin (Sovyetler Birliği'nin kurucusu)

  - Nelson Mandela (Güney Afrika Devlet Başkanı)

  - Mao Zedong (eski Çin Devlet Başkanı)

  - Ronald Reagan (eski ABD Başkanı)

  - Eleanor Roosevelt (eski first lady)

  - Franklin Roosevelt (eski ABD Başkanı)

  - Theodore Roosevelt (eski ABD Başkanı)

  - Margaret Sanger (doğum kontrol kampanyasını başlatan kişi)

  - Margaret Thatcher (İngiltere'nin ilk kadın Başbakanı)

  - 1989 yılında Tiananmen Meydanı'nda Çin tankları önünde duran ‘Kimliği Meçhul İsyancı...’

  - Lech Walesa (Polonya eski Devlet Başkanı)


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı