Gündem Haberleri

  Ata'ya fıkralı saygısızlık

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara'da bir lise gazetesinde yayınlanan fıkrada, Atatürk'e inanılmaz hakarette bulunuldu. Ulu önderden ‘‘bir adam’’ ve ‘‘hayvan’’ diye sözedilen fıkrayla ilgili olarak, okul müdürü ve iki yardımcısı hakkında soruşturma açıldı.

  YENİ öğretim yılı bugün tüm Türkiye'de başlarken, Milli Eğitim'de büyük bir skandal yaşanıyor.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun adını taşıyan Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gazetesi'nde yer verilen fıkra aracılığıyla, Atatürk'ten, önce ‘Bir adam’ diye söz edildi, sonra da ‘Hayvan’ denildi.

  Fıkra, ‘Bizim Sesimiz’ isimli okul gazetesinin Şubat 2000 tarihli 18. sayısının 6. sayfasında, bir öğrencinin imzasıyla yayımlandı. Fıkranın, gazetede yer almasına ise künyede ‘Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adına sahibi’ olarak adı geçen okul müdürü Hayati İpek ile ‘Genel Yayın Yönetmeni’ ve ‘Yazıişleri Müdürü’ olan iki müdür yardımcısı Ercan Alpay ile Cavit Ağır onay verdi. Gazetenin ‘Dağarcık’ isimli ‘Fıkralar’ bölümü, lisenin elektronik bölümü 10. sınıf öğrencisi Ahmet Kayalı imzasını taşıyor. Okul Müdürü Hayati İpek'in sorumluluğunda 4 yıldan bu yana çıkarılan gazetede yer alan ‘Müfettiş’ başlıklı fıkra aynen şöyle:

  ‘‘Okula gelen müfettiş bütün sınıfları gezdi. Sonra da Ahmet'lerin sınıfına girdi. Duvarda hayvan resimleri vardı. Müfettiş öğrencileri kaldırarak hepsini sordu. Hepsi de doğru cevap verdi. Ondan sonra bir adamın resmini göstererek ismini sorunca Ahmet parmak kaldırdı:

  ‘Öğretmenim, biz daha bu hayvanı tanımıyoruz' dedi.’’

  Skandal, okulda yolsuzluk yapıldığını ihbar eden, ancak açılan soruşturma sonunda ‘Huzuru bozduğu' iddiasıyla sürgün edilen eski başmüdür yardımcısının ihbarıyla ortaya çıktı. Eski başmüdür yardımcısı Özkan İlhan'ın, 4 yıldan bu yana çıkartılan okul gazetesinde, ırkçı ve gerici yayın yapıldığı yolundaki şikayetlerini önce dikkate almayan Milli Eğitim Bakanlığı, 18. sayıyla ilgili ihbar üzerine harekete geçti. Okul müdürü Hayati İpek ve müdür yardımcıları Ercan Alpay ile Cavit Ağır hakkında, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldığı bildirildi. Atatürk'e hakaret soruşturmasının tamamlanmak üzere olduğu da belirtildi.

  Bu arada, Başmüdür Yardımcısı Özkan İlhan'ın, Milli Eğitim Bakanlığı'na verdiği 6 Kasım 1998 tarihli şikayet dilekçesinde, Okul Müdürü Hayati İpek'in, İstanbul'da yaptırdığı inşaatın kapı ve pencere doğramalarını okulun mobilya bölümünde imal ettirdiği ve bunun için okula ait kerestelerin kullanıldığı, okulun döner sermayesini zarara uğrattığı iddialarına yer verilmişti. Bunun üzerine açılan soruşturma sonunda, okul müdürü Hayati İpek'e ‘Kınama' cezası verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı