Ege Haberleri

  Atatürk'ün Urla'ya gelişi kutlandı

  İZMİR (DHA)
  01.07.2012 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Urla'ya gelişinin 86. yıldönümü törenlerle kutlandı.


  Şehit Cemil Canan Çiçek Kavşağı'ndan Urla Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüşle başlayan kutlama törenlerine çok sayıda kişi katıldı.
  Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde ellerinde Türk bayrağı ve pankartlarla Şehit Cemil Canan Çiçek Kavşağı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyen kalabalığa çevre sakinleri ve esnaf da alkışlarla destek verdi. Yürüyüşe Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Per Yb. Fahrettin Ahmet Aytaç, Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Kamil Akçadırcı, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık ellerindeki çiçekleri anıta bıraktılar.
  Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Törende Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri Sakine Aydemir ve Serenay Altan şiir okudu. Ülkelerin ve kentlerin hiçbir zaman unutamayacakları tarihi günleri olduğunu ve bugünün de Urla için nesilden nesile coşku ve gururla geleceğe taşıyacağı gün olduğunu vurgulayan Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, “Yurdu gezmenin yurdu tanımak, yurdun insanlarıyla birleşmek ve kaynaşmak, yurt için bir şeyler üretmek olduğu bilinciyle hareket eden Atatürk, karış karış Anadolu'yu gezmiş, halkını dinlemiş, dertlerine çözüm yolları aramış, halkından kopmamıştır. İlke ve inkılâplarını ülkemizin her bir köşesine yayabilmek amacıyla yurt gezisine çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 30 Haziran 1926 tarihinde Urla'ya gelerek ilçemizi onurlandırmıştır” dedi.
  Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk'ün yurt gezilerine çıktığını dile getirerek “Bizler çok şanlı bir ilçeyiz ki, Atatürk bu geziler esnasında Urla'yı da ziyaret etmiştir” dedi.
  Urla Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören Urla Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Kızılay işbirliğiyle kurulan halk oyunları ekibinin İzmir yöresi folklor gösterileri ile sona erdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı