Dünya Haberleri

DÜNYA

  Atatürk'ün notları İngiltere'de satışa sunuldu

  LONDRA (A.A)
  05.07.2007 - 12:11 | Son Güncelleme: 05.07.2007 - 12:11

  İngiltere'deki Christie's müzayede evi, Atatürk'ün harf devrimine ilişkin olarak bizzat tuttuğu notları dün satışa çıkardı.

  Christie's müzayedesinin Atatürk'ün notları için biçtiği tahmini fiyat 1000-1500 sterlin olarak açıklanırken, notlar adı açıklanmayan özel koleksiyoncu tarafından 3840 sterline alıcı buldu.

  Notların Atatürk tarafından İsviçreli antropolog Eugene Pittard'a gönderildiği, notların arasında heceleme ve telaffuza dair görüşlerin yanı sıra yine Atatürk tarafından yapılmış bazı eskizlerin yer aldığı bildirildi.

  Christie's müzayede salonunun kataloğunda Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında halkın yüzde 80'inin okur-yazar olmadığı, Türk harf devriminin bu dengeyi okur-yazarlık lehinde değiştirmekte büyük rol oynadığı belirtildi.

  Harf devriminin yapıldığı koşulların anlatıldığı ve Türk dili hakkında bilgi verilen katalogda harf devrimi övüldü.

  Atatürk'ün notlarını gönderdiği İsviçreli antropolog Eugene Pittard, zamanında Ankara'da Ulu Önder'in konuğu olmuş ve kendisiyle harf devrimi konusunda görüş alışverişinde bulunmuştu.

  Pittard, daha sonra 1931 yılında yazdığı kitapta da Türkiye'de gerçekleştirilen harf devrimini insanlık tarihinin en önemli sosyal devrimlerinden biri olarak nitelemişti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı