AYDIN HABERLERİ KUŞADASI HABERLERİ

Atatürk'ün Kuşadası'na gelişinin 94'üncü yıldönümü kutlandı

DHA
09.02.2018 - 13:43Son Güncelleme :
DHA

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Aydın'ın Kuşadası ilçesine gelişinin 94'üncü yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kuşadası'na geldiğinde ilçeyi seyrettiği 'Gazibeğendi Tepesi'nde tören yapıldı. Atatürk Anıtı'na Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı adına çelenklerin sunulmasından sonra başlayan törende ilk konuşmayı, Yerel Tarih Grubu adına Ali Ergül yaptı. Atatürk'ün Kuşadası ziyareti, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarındaki sıkıntılar ile ilgili bilgi verdi.

Belediye Başkanı CHP'li Özer Kayalı ise Atatürk'ün Kuşadası'na gelişinin her yıl dönümünde aynı heyecanı yaşadıklarını belirterek, "Her 9 Şubat'ta olduğu gibi bu yıl da aynı heyecanı hemşerilerimle paylaşmanın ve bu vesileyle Atamızı bir kez daha anmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diyerek Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Kaymakam Muammer Aksoy, Atatürk'ün Kurtuluş savaşı sırasında cephede ve cephe gerisinde incelemeler yaptığını, bu ziyaretlerin Ulu Önderin devlet lideri olarak ülkenin her karış toprağına, halkın görüş ve önerilerine verdiği önemi gösterdiğini söyledi. Aksoy, Atatürk'ün yurt gezilerinde yaptığı tespitlerin bu gün de geçerliliğini koruduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Yurt gezilerinin birinde Atatürk, 1924 yılında Kuşadası'na gelerek bu gün bulunduğumuz bu noktada şehri incelemiştir. Atatürk'ün gezi sırasında yaptığı tespit, bölgenin iklim, coğrafya ve doğal güzellik bakımından yüksek bir potansiyele sahip olduğu yönündedir. Nitekim zaman bu tespitin doğruluğunu ortaya koymuş ve bugün Kuşadası tüm dünyanın ilgi gösterdiği bir ilgi noktası haline gelmiştir. Bizler bugün, Kuşadası'nda yaşayanlar, tarih bilinciyle hareket ettiğimiz taktirde ve önderimiz Atatürk'ün işaret ettiği gibi üzerinde yaşadığımız toprakların değerini, potansiyelini bilerek ona uygun hareket ettiğimizde, daha aydınlık bir geleceği daha kolay ve daha güçlü şekilde kurabiliriz. 94 yıl önce bugün, Kuşadası'nı ziyaret ederek bölgemizi onurlandıran Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz."

Gazibeğendi Tepesindeki tören, öğrencilerin okuduğu şiirler ve halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle sona erdi.

Latif SANSÜR / KUŞADASI (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kuşadası haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kuşadası haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Atatürk'ün Kuşadası'na gelişinin 94'üncü yıldönümü kutlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı