Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atatürk'ü anlamayan Atatürkçü

  Hürriyet Haber
  23.11.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun, ‘‘Kalkınmanın köylüden başlaması yalandır’’ sözüne gecikmeli yanıt verdi. Ecevit, önce ciddiye almadığını belirttiği Mumcu için, ‘‘Atatürk'ü anlamayan Atatürkçüler var’’ dedi.

  Ecevit, dün DSP Grubu'ndaki konuşmasında şu mesajları verdi:

  BULGAR KÖYLÜSÜ

  Köylü milletin efendisi olmalıdır. Atatürk'ün bu sözünü herkes bilir. Ama esin kaynağını bilenler azdır. Atatürk, gençliğinde Ataşe militer olarak Sofya'ya gitti. Bir gün toplumun önde gelenlerinin gittiği bir kahveye gider. Yanındaki masaya bir Bulgar köylüsü oturur. Köylü kahve ister, bir türlü gelmez. Köylü sorunca kahveci, ‘‘Kusura bakma. Buraya gelenlerin nasıl iyi giyimli ve ekabir olduklarını görüyorsun. Burada size kahve veremeyiz'' der. Bunun üzerine köylü, ‘‘Ben bu toprakları savaşta kılıcımla, barışta sabanımla korurum. Benden bir fincan kahveyi esirgeyemezsin’’ yanıtını verir. Utanan kahveci, derhal kahveyi getirir.

  ÖMRÜ YETMEDİ

  Atatürk
  bundançok etkilenmiş. Daha sonra Çankaya'da bir sohbet sırasında anlatır, ‘‘Ben, Türk köylüsünü de milletin efendisi olarak görmek istiyorum’’ der. Türkiye'de, Atatürk'ü anlamadan Atatürkçü olan pek çok kimse vardır. Onlar, Atatürk'ün bu sözünü sanırım pek ciddiye almamışlardır.

  HEP ENGELLENDİK

  1940'larda büyük atılım yapılarak, köy enstitüleri kurulmuştur. Fakat buna toprak ağaları, kimi kent soyluları, burjuvalar, amansız bir savaş açtı. Nihayet, Mesudiye'deki köykent girişimi gerçekleşti. Bunu içine sindiremeyenler var. Bazı masabaşı entelektüelleri, köşe yazarları, itirazlar ileri sürüyorlar. Atatürk'ün isteğini gerçekleştireceğiz. Köylü milletin efendisi olacaktır.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı