Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atatürk'e hakarete kelepçe

  Burcu PURTUL UÇAR/İSTANBUL
  21.06.2017 - 00:24 | Son Güncelleme:

  SOSYAL medyada yayınlanan bir videoda Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’la ilgili hakaret içeren cümleleri nedeniyle 11 Mayıs’ta hakkında yakalama kararı çıkarılan ve 40 günü aşkın süre bulunamayan Hasan Akar, dün davanın ilk duruşmasına gelerek savunma yaptı. Üslubunun yanlış olduğunu belirterek beraatini isteyen Akar, ‘kuvvetli suç ve kaçma şüphesi’yle tutuklandı.

  HİSSİ TAŞKINLIK SAVUNMASI
  Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapan Akar, çekimin 2004 yılında ev ortamında arkadaşlarla sohbet ederken yapıldığını öne sürerek, “İnsanın bazen hissi taşkınlıkları olabilir. Ben de o anda ihtiyari ve irademin dışında olarak dini hassasiyetimle söyledim. Söylediğim lafları tam hatırlamıyorum. Konuşma üslubum yanlıştı. Bazı kitaplarda böyle olduğu için konuşmamda nakil yaptım. Beraatimi istiyorum. O videolar nerede yayınlanmışsa silinmesini, yasaklanmasını istiyorum” dedi.

  ‘PROVOKASYON AMAÇLI’
  Akar, videonun provokasyon amaçlı internete servis edildiğini iddia etti. Mahkeme, sanık Akar’ın suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç ve kaçma şüphesinin varlığı gözetilerek tutuklanmasına karar verdi. 

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı