Gündem Haberleri

  Atatürkçü öğretmen, Bakan Çelik'i tazminata mahkum ettirdi

  Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
  30.04.2009 - 14:22 | Son Güncelleme:

  İZMİR’deki Cumhuriyet Mitingi’ne katıldığı, 19 Mayıs törenlerinde de öğrencilerine ‘Cumhuriyete Sahip Çık’ yazılı tişört giydirdiği gerekçesiyle cezalandırılan Isparta IYAŞ Selçuklu İlköğretim Okulu beden eğitimi öğretmeni 52 yaşındaki Halil İbrahim Özçimen, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten bin 500 TL tazminat kazandı. Özçimen, Isparta Milli Eğitim Müdürü, Müdür Yardımcısı ve okul müdüründen de toplam 3 bin TL tazminat alacak.

  Isparta IYAŞ Selçuklu İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Halil İbrahim Özçimen hakkında, 13 Mayıs’ta İzmir’de yapılan Cumhuriyet Mitingi’ne katıldığı ve 19 Mayıs törenlerinde öğrencilerine ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde ‘Cumhuriyete Sahip Çık’ yazılı tişört giydirdiği gerekçesiyle açılan soruşturma sonrasında 30’da 1 oranında (40 YTL) aylıktan maaş kesme cezası uygulandı. Bu cezanın iptali istemiyle Isparta İdare Mahkemesi'ne açılan dava, 19 Aralık 2008 tarihinde sonuçlanarak ceza işleminin iptaline karar verildi.

  BAKAN VE MÜDÜRLERE DAVA AÇTI

  Öğretmen Özçimen bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Isparta Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Rahmi Ulu ile Okul Müdürü Süleyman Karaca hakkında kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan açıklamalar yaptıkları gerekçesiyle tazminat davası açtı. Isparta 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen tazminat davasında karar açıklandı. Her birinden 2 bin 500 TL talep eden beden öğretmeni Halil İbrahim Özçimen, 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı gereği Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten bin 500 TL, Okul Müdür Süleyman Karaca’dan bin 500 TL, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Rahmi Ulu’dan 1000 TL ve Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz’dan 500 TL tazminat almaya hak kazandı.

  ‘UYDURMA VE SİPARİŞ SORUŞTURMALAR’

  Tazminat davası lehine sonuçlanan beden eğitimi öğretmeni Halil İbrahim Özçimen, İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi’ne katıldığı ve öğrencilerine Atatürk tişörtü giydirdiği için cezalandırıldığını belirterek, şunları kaydetti:

  “Bana maaş kesme cezası verildi. Isparta İdare Mahkemesi’ne müracaat ederek bu cezanın yasa ve yönetmeliklere uymadığını belirttik. Mahkeme beni haklı buldu. Bu davanın birinci ayağıydı. İkinci ayağında ise Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve yetkililer hakkında tazminat davası açtım ve kazandım. Toplam 4 bin 500 TL tazminat almaya hak kazandım. Bu şekilde uydurma soruşturmalarla, sipariş soruşturmalarla bizlerin haklı olduğumuz konularda sindirilmeye çalışılması kadar abes bir durum söz konusu olamaz. Öğretmenlerin böylesi durumlarda yapması gereken sonuna kadar yargıya başvurarak haklarını aramasıdır. Ayrıca 17 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenecek Cumhuriyet Mitingi’ne de katılacağım.”

  Eğitim-Sen İl Temsilcisi Erol Kökten, sendika üyelerinin haksız uygulamalarla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Yargı doğru kararı veriyor” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı