ESKİŞEHİR HABERLERİ

Atatürk’ün Yeniden Dikilen Kıyafetleri İlk Kez Espark’ta

IHA
27.10.2015 - 16:25Son Güncelleme :

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YENİDEN DİKİLEN KIYAFETLERİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI DOLAYISIYLA TÜRKİYE’DE İLK KEZ ESPARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NDE SERGİLENECEK.

IHA

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yeniden dikilen kıyafetleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını dolayısıyla Türkiye’de ilk kez Espark Alışveriş Merkezi’nde sergileniyor.
29 Ekim kapsamında hazırlanan sergide, şıklığı ile gittiği her yere uygun kıyafet seçimi ile tüm dikkatleri üzerine çeken Atatürk’ün elbiseleri, yanlarında o elbiseleriyle birlikte Atatürk’ün fotoğraflarıyla Espark’ ta Eskişehirliler ile buluşuyor. Kıyafet devrimi ile Türk milletine, dönem halkına daha çağdaş bir görünüm kazandıran Atatürk, bu değişimin de öncüsü olmuştur. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Atatürk’ün terzilik eğitimi için Fransa’ya gönderdiği altı kişiden biri olan Levon Ustanın 4. kuşak torunu olan Levon Kordonciyan tarafından hazırlanan sergide, Kordonciyan ailesinin arşivinde bulunan Atatürk’ün kıyafetlerine ait orijinal kalıplar yeniden kullanılarak dikildi. Sergi kıyafetleri için 80 yıllık tarihi keten kumaşlardan, hakiki kaşmir ve özel olarak hazırlanan kumaşlara kadar pek çok farklı ve değerli malzeme kullanıldı.
Sergide ayrıca terzi mankenlerine giydirilmiş Ulu Önderin 15 adet takım elbisesi ile tarihi değeri olan ve Levon Usta’nın kullandığı makas dikiş makinesi, omuz cetveli, gibi ürünler yer alıyor. Sergi, 1 Kasım tarihine kadar Türkiye’de ilk defa Espark’ ta Eskişehirliler ile buluşacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Atatürk’ün Yeniden Dikilen Kıyafetleri İlk Kez Espark’ta hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atatürk’ün Yeniden Dikilen Kıyafetleri İlk Kez Espark’ta haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı