Atatürk’ün ve İnönü’nün kalpakçısı dünyaya şapka satan marka oldu

Süleyman ARAT-İSTANBUL
21.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Osmanlı döneminin son kalpakçısı, Cumhuriyet döneminin ilk şapkacısı Şenocak, dünyaya şapka satan bir marka haline geldi. Ankara’da bir Macar ustadan kalpak dikimini öğrenen Üsküp göçmeni Hacı Feyzullahoğlu Kalpakçı Selim Bey, küçük bir atölyede Enveriye ve Kalpak dikerek başlattığı çalışmaları bugün torunları tarafından dünya vitrinlerine taşındı.

ODTÜ fizik mühendisliği bölümü mezunu olan 3’üncü kuşak torun Savaş Şenocak’ın ürettiği şapkalar, Danimarka’dan Yunanistan’a, İran’dan İsrail’e, Siera Leone’den Rusya’ya 26 ülkeye ihraç ediliyor. Şapka devriminden sonra 1930-60 yılları arasında tüm eğitim kurumlarında ve devlet dairelerinde yapka takılması zorunluydu. Türkiye’ye gemiler dolusu şapka ithal ediliyordu. Savaş Şenocak, bu yıllarda dedesinin, Türk polisi için adı ’Aşkın’ olan ilk yerli şapkayı ürettiğini anlatıyor.

YILDA 25 BİN ŞAPKA: Cumhuriyet’in ilk yıllarında, genellikle yurt dışından gelen şapkaları kullanan Atatürk ve İnönü’nün de yerli şapkalarının markası Şenocak’ın müşterileri arasında Süleyman Demirel, Erdal İnönü, Bülent Ersoy gibi isimler de var. Yılda 25 bine yakın şapka üreten Savaş Şenocak, "Bu sayı az gibi gelebilir ancak biz bir aile şirketiyiz. Adımıza yakışır kalitede şapka üretiyoruz. Yılda 300 bin YTL ihracat gelirimiz var. Keçe fabrikası kapandığı ve ustaları öldüğü için artık fötr şapka üretmiyoruz" diyor.

NERELERE İHRAÇ EDİLİYOR: Almanya, Malta, Danimarka, Sırbistan-Karadağ, Bosna Hersek, Romanya, Yunanistan, Makedonya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, İran, Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail, Mısır, Siera Leone, Cezayir, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya, Irak (Saddam döneminde de Irak ordusunun bereleri)

KİMLER GİYİYOR: Süleyman Demirel, Erdal İnönü, Süleyman Çelebi, Bülent Ersoy, Şener Şen, Macit Koper, Mahzar Alanson, Huysuz Virjin, Yaşar, Funda Arar, Haldun Dormen, Ayşegül Aldinç, Sefarad topluluğu, Tuğçe Kazaz, Gizem Özdilli, Nilgün Belgün, Yalın, Mezdeke, Zerrin Özer, Erdal Özyağcılar, İlhan Şeşen, Hamdi Alkan. Zeki Müren ve Cem Karaca da eski müşterilerinden.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı