Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Atatürk’ün soyağacı 85 yıl sonra yayımlandı

  02 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 02 Kasım 2009 - 09:36

  85 yıldır ortada görülmeyen ve Atatürk’ün akrabalarından Ahmet Esmen’in elinde bulunan bu soyağacı, NTVTarih tarafından yayımlandı.

  Soyağacı, başta Rıza Nur olmak üzere pek çok kişi tarafından Atatürk hakkında öne sürülen iddiaların niçin ciddiye alınmaması gerektiğini bir
  kez daha seriyor gözler önüne.

  Mustafa Kemal’in ailesi hakkında öteden beri, neredeyse tamamı dedikodu niteliğinde olan ve itibarını zedelemeyi amaçlayan söylentiler ortaya atılmıştır. Mustafa Kemal’in, 1924 yılında Bayındırlık Bakanı olan kuzeni Süleyman Sırrı Bey ile birlikte hazırladığı soyağacı, bütün bu iddialara cevap niteliği de taşıyor.

  TÜRKİYE’de öteden beri Atatürk’le uğraşmanın en ucuz yollarından birisi, ailesi ile ilgili iddialar ortaya atmaktır. Bunlardan en ünlüsü ise Sağlık ve Eğitim Bakanlığı da yapan Dr. Rıza Nur tarafından ‘Hatıratım’da dile getirilmiştir. Cumhuriyet dönemi çalışan tarihçiler doğal olarak gülüp geçmişlerdir bu türden iddialara ama Atatürk’ü yıpratmayı yahut ismini zedelemeyi amaçlayanlar da bundan bir türlü vazgeçmemişlerdir.
  İşte NTVTarih Dergisi’nin Kasım sayısında ilk kez yayımlanan Atatürk’ün soyağacı, bu türden iddialara da cevap niteliği taşıyor. Derya Tulga ile Ayşegül Parlayan’ın imzasını taşıyan haber, Atatürk’ün soyağacı konusunda yapılan çalışmaların genel bir özetini de veriyor. Ancak, asıl önemli olan, 85 yıl sonra ilk kez yayımlanan bu soyağacının doğrudan Mustafa Kemal tarafından hazırlanması. Dergide yer alan bilgilere göre, Mustafa Kemal, kendisi gibi Hacı Abdullah Ağa’nın torununun torunu olan ve Cumhuriyet’in ilk Bayındırlık Bakanlığı görevini yürüten Süleyman Sırrı Bey ile birlikte oturup soyağacını hazırlamaya başlıyor.
  Dergiden takip ediyoruz:

  MUSTAFA KEMAL HAZIRLADI

  “Zübeyde Hanım dahil aile büyüklerinin peşpeşe hayata veda etmeleri, belki de bu kararın alınmasını etkilemiştir. Çalışmada diğer kağıtlara göre katlamaya biraz daha dayanıklı olan ve tuval olarak da kullanılan beyaz keten resim kağıdı seçilir. İş bittikten sonra Gazi, Süleyman Sırrı’ya kendisinden sonra bu şecereyi muhafaza etmesini tembihler. Fakat o sırada zor şartlarda çalışan Süleyman Sırrı Bey, 51 yaşında vefat eder. Böylece şecere, Süleyman Sırrı’nın ilk evliliğinden olan kızı Gülseren Hanım’la oğlu Fikri Ziya Aral’a miras kalır. Yeni kuşakların eski yazıdan anlamadıkları için şikâyet etmeleri üzerine Aral, 1987’de bunu Latin alfabesine çevirir, yeni kuşakları ekler ve kısa süre sonra vefat eder. Gülseren Hanım’a kalan aile emaneti 2009’da onun da vefatıyla tek çocuğu Ahmet Esmen’in eline geçer.”

  SOYAĞACI AHMET ESMEN'DE

  Peki ama bu kadar kıymetli bir belge, nasıl olmuş da bugüne kadar kütüphane raflarında kalmıştır? Ahmet Esmen şöyle diyor:  “Durumu anlayabilecek yaşa geldiğimde annemle babam beni karşılarına alıp, ‘Tesadüfler bu kıymetli insanla aynı soydan gelmene sebep oldu. Senin bunda hiçbir marifetin yok. Ayrıca hepsinden önemlisi, akrabalığın verdiği bir mesuliyet var’ dediler.”

  SOYAĞACI HANGİ YALANLARI ÇÜRÜTÜYOR

  Dergİdekİ yazıda, 85 yıl sonra ortaya çıkan soyağacının bugüne kadar ortalıkta dolaşan pek çok iddiayı çürüttüğü de belirtiliyor:
  “Pek çok yerde ortaya atılan Zübeyde Hanım’ın Hacı Sofiler’den olduğu iddiası bu şecereyle çürüyor. Çünkü bu aile Mustafa Kemal’in değil, şecerede görüldüğü gibi Hacı Sofilere gelin giden Gülsüm Molla yoluyla Süleyman Sırrı’nın sülalesi. Bazı kaynaklar, Zübeyde Hanım’ın babasının tam üç kere evlendiğini kaydetmesine rağmen şecerede bunu göremiyoruz. Israrla Atatürk’ün teyzesinin oğlu iddia edilen eski TKP liderlerinden Reşat Fuad Baraner de şecerede gözükmüyor, zaten şecereye göre Atatürk’ün teyzesi yok, iki dayısı var.”

  Atatürk’ün soyağacı 85 yıl sonra yayımlandı

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 218 Yorum }
  • ÖZER ENGİNLER 2.11.2009 23:34:24
   ATAMIZIN AİLE SOY AĞACI SADECE ŞEMADA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! BİZLERE HATTA ÇOCUKLARIMIZA KADAR DEVAM EDİYOR.SONSUZA KADARDA SÜ-RE-CEK...
  • ATA TÜRKOĞLU 2.11.2009 23:10:06
   GAZI.M.K.ATATÜRK E DİL UZATAN ŞAHISLAR ACABA KENDİ SECERE LERİNDEN HABERDARMIDIRLAR.2.GINE ATATÜRK E DUA ETSINLER,BOZUK OLAN SECERELERİ BUGUN DAHADA BOZUK OLABILIRDİ,KURTULUŞ SAVAŞINI OLMADI DIYENLERDE BUNA DAHİLDIRLER....
  • dürüst olalım 2.11.2009 22:53:40
   ATATÜRKÜN BİLE 100 SENE VEYA 200 OLSUN SOY AGACI TARTIŞILIRKEN 1400 YIL ÖNCE PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI AKRABALARI DİYE KENDİNİ TANITANLAR NEREYE DAYANARAK AKRABALIĞINI SÖYLEYİP MİLLETİ KANDIRIYORLAR BU DİN VE PEYGAMBERİMİZİ İSTİSPAR EDENLER ALLAHTANDAMI KORKMAZLAR,KURANDAN BAŞKASINA İNANMAYIN
  • OĞUZ BEY 2.11.2009 20:38:45
   ATATÜRK ADAM GİBİ ADAMDIR,TÜRK GİBİ TÜRKTÜR,MİLLETİN KURTARICISI,YARATICIMIZ ALLAH'IN SEVDİĞİ SALİM İNSANDIR ve KENDİ ASRINDA 100 YILIN DAHİSİ,TÜRKİYENİN LİDERİ VE TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU BÜYÜK İNSANDIR.SOY KÜTÜĞÜ DE ASLINI GÖSTERMEKTEDİR.BU YAYINLANMASA BİLE,BİZ ASALETİNE DAİMA İNANIYORDUK.
  • cem aksu 2.11.2009 20:03:10
   İnsanlar sevginizi içinizde yaşayın diyor. Ama ona bu kadar çamur atan varken cevap vermeyecekmiyiz. Onu karalayan kişinin yabancının uşağı olmuş bir kişi olduğunu düşünüyorum. Onu karalayan fikirlerin kimlerden yayıldığını da az çok biliyoruz.
  • Ahmet Özcan 2.11.2009 19:52:54
   Böyle bir saçmalığa ne kadar yatkınız. Kişileri niye soyuna göre yorumlarız anlamış değilim. Atatürk'ü soyuna göre mi değerlendireceğiz. Bu vatan ve millet için yaptıklarını ne kadar etkileyecek bir şey bu soy-sop?
  Sayfa Başı
  Haberlerilber ortaylıkanat atkayaertuğrul özkökŞanlıurfaOperasyonPKKGökhan Gönül