Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atatürk’ün makinisti, 98 yaşında öldü

  Kemal ATLAN- Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR, (DHA)
  15 Ekim 2008 - 16:24Son Güncelleme : 15 Ekim 2008 - 16:24

  ATATÜRK’ü Diyarbakır’dan Malatya’ya götüren trenin makinistliğini yaptığı belirtilen 98 yaşındaki Mehmet Saygaç öldü.

  Eskişehir’de yaşayan 4 çocuk 6 torun sahibi Mehmet Saygaç’ın 20 gün önce rahatsızlanıp Yunus Emre Devlet hastanesi’ne kaldırıldığı, burada 10 gün tedavi gördükten sonra 70 yaşındaki oğlu Cengiz Saygaç’ın evine getirildiği belirtildi. Mehmet Saygaç, oğlu Cengiz Saygaç’ın Ertuğrulgazi Mahallesi’ndeki evinde bu sabah yaşamını yitirdi.

  Mehmet Saygaç’ın cenazesi bugün Ertuğrulgazi Mahallesi Ertuğrulgazi Camisi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazından sonra Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine Saygaç’ın yakınları ile az sayıda kişi katıldı.

  Devlet Demiryolları’nda 16 yaşındayken çırak olarak işe başlayan Mehmet Saygaç, 4 yıl işçilik yaptıktan sonra buharlı trenlerde makinist olarak görev yaptı. Mehmet Saygaç vefatından önce gazetecilere 1936 yılında Atatürk’ü trenle Malatya’dan Diyarbakır’a götürüp getirdiğini anlatmıştı. Saygaç şöyle konuşmuştu:
  “1936 yılında Atatürk’ü Malatya’dan alarak Diyarbakır’a götürecektik. Benden saat 18.00’de Diyarbakır’da olmam istendi. Mümkün olmadığını belirttim. Atatürk’ün emri olduğunu söylediler. İmkansız olduğunu o hatta buharlı trenle 30 kilometre hıza izin verildiğini ve yolculuğun 12 saat süreceğini belirttim. Şeften imzalı izin aldım ve 6 saatte Diyarbakır’a ulaştım. Atatürk beni yanına çağırdı, ‘madem gelebilirdin niye olmaz dedin’ dedi. Ben de kendisine, ‘Paşam Türk milletinin Ata’sını taşıyordum, hızlı gitsem devrilebilirdik, ama siz emrettiniz geldim’ dedim. Hoşuna gitti. Bana bir beyaz zarf verdi. İçinden 5 maaşım kadar para çıktı.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı