"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Atatürk’ün gönlündeki başkent

TBMM’de 13 Ekim 2011 günkü Genel Kurulu’nda Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara’nın başkent oluşunun 88. yılı dolayısıyla bir başkent profili çizdi.Gök’ün Atatürk’ten beri başkentin geldiği noktayı şöyle eleştiriyor:

- Bugün Ankara’mızın başkent oluşunun 88. yılını kutluyoruz. Bu nedenle söz istedim.
- Millî mücadele döneminin kahramanlarına en güç zamanda en büyük desteği veren Ankara için Mustafa Kemal “Benim gönlümde Ankara’nın ve Ankaralıların ayrı bir yeri vardır” diyerek Ankara’yı başkent yapmak suretiyle onurlandırmıştır. Ancak ne var ki, bugün gelinen noktada, Ankara’mızın tarihî kimliği, cumhuriyetçi nitelikleri, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşantısı iktidarın ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tehdidi altındadır.
- AKP iktidarının Ankara’daki -başta Merkez Bankası olmak üzere- finans kuruluşlarını yetişmiş ve nitelikli insan gücüyle birlikte İstanbul’a taşımaya çalıştığından ve Ankara’nın bu şekilde boş kent olacağından haberiniz var mıdır?
- Ankaralıların Türkiye’de en pahalı suyu, en pahalı elektriği, en pahalı doğal gazı kullandığını biliyor musunuz?
- Ankara’nın dış ilçelerinin nüfuslarının on yılda, iktidarınız döneminde yarıya düştüğünü, köylerinin içinin boşaldığını, çiftçiliğin ve hayvancılığın yok edildiğini görebiliyor musunuz?
- Ankara’nın amblemini değiştirmeyi marifet sayan, Türkiye’nin en borçlu Büyükşehir Belediyesi’nin başkanının, Ankaralıları 20 yıldır “Metro yapıyorum” diye aldattığını ama hâlâ Ankara’da bir metre bile ray döşenemediğini ibretle izleyebiliyor musunuz?
- En sıradan bir yağmurda bile sele teslim olan, ana caddelerinde insanların yüzerek canını zor kurtardığı, dalgıçların caddelerine dalış yaptığı dünyada başka bir başkent hatırlıyor musunuz?

UCUBE DEMİR KAFES

- Kars’taki heykeli ‘ucube’ diye yıkan ve korumasız bir sanatçıyı rencide eden zihniyetin, mahkeme kararıyla inşaatı durdurulan Eskişehir Yolu’ndaki gerçek ucube ‘demir kafes’e hangi rant uğruna dokunamadığını sorgulayabiliyor musunuz?
- Tüm Türkiye’de olduğu gibi her gün yatağa aç giden on binlerce Ankaralının ızdırabını niçin hissetmiyorsunuz?
- Meclis tatildeyken kanun hükmündeki kararnamelerle Meclis’in de içinin boşaltıldığının, Millî Eğitim Bakanlığı’nın görevleri arasından Atatürk milliyetçiliğine, laik, sosyal hukuk devletine bağlı vatandaş yetiştirme ilkesinin çıkartıldığının farkında mısınız?
- Okulların açıldığı bu dönemde tüm okul idarecilerinin yerinin değiştirildiğini, okullarda şu an büyük bir kaos yaşandığını, kız ve erkek öğrenciler arasına mesafeler konulmaya başlandığını izliyor musunuz?
- Ankara, laik cumhuriyetçilerin, demokratların, antiemperyalistlerin, tam bağımsızlıktan yana olanların ve Mustafa Kemal’i sevenlerin sonsuza kadar koruyacakları bir başkent olmaya devam edecektir.
Yarın: Gök’ün konuşmasına İçişleri Bakanlığı nasıl yanıt verdi?

Torpil kimden geliyor

TARIM Bakanlığı’na bağlı Yayın Dairesi Başkanlığı’na, yeniden yapılanma gereği dört yeni daire başkanı atanacak. Bu isimler belli iken, ancak kimlerin hangi görevi yapacağı belirsiz iken, bu personelin şimdiden gizli pazarlıklarla daire başkanı olacağı söylentilerinden sayın Bakanın haberi var mıdır?
Soruyorum, bu kişi hangi bakanlıktan gelecektir? Nereden torpillidirler?
Önümüzdeki birkaç gün içinde bu atama yapılacaksa, atamanın nereden yapıldığını göreceğiz.
Atanacaksa M.A.’ya şimdiden başarılar dileriz.
İsmi saklı

Sayın Valim’e mektubumdur


ANKARA’da yaşamak artık çekilmez oldu. Sözde başkentte yaşıyoruz. Başkentin bir çok sorunları var ama bunları kim çözecek onu bilemiyorum.
Sayın valim size bir vatandaş olarak bu sorunları zaman zaman bildireceğim. Tabi bu sorunlar çözülür mü bilemiyorum. Takdir size ait!
Balgat Gökkuşagı Caddesi, buranın adı cadde ama ne yazık ki ne yaya kaldırımı var, ne de yürüme yolu... Bu caddenin ışıklandırması olmadığı için Konya Yolu’ndan inip de üst geçitten evine gelen bayanlar taciz ediliyor, sarkıntılık yapılıyor. Araçlar orada park ederek içerinde alkol alınıyor. Bu cadde kenarlarında yıkılmayı bekleyen gecekondular işgal edilmiş ve hurdacılar tarafından kullanılmakta olup adeta cadde hurdacılar sitesine dönmüştür.
İnşaatını bitiren müteahhitler caddenin kenarlarına inşaat kerestelerini yığmışlardır.
Ayrıca Gökkuşağı Caddesi’nin sağ tarafına park etmiş 06 H 4470 plakalı mavi minibüs ve sol tarafına park etmiş beyaz Ford minibüs burada aylardır beklemektedir. Çalıntı olabilir mi bilemiyorum; belki de sahipleri araçlarını arıyordur.
1164 Cadde’nin sağlı-sollu yaya kaldırımı yok. Kaldırım taşları olmadığı için aşırı yağışlarda yağmur suları Gökkuşağı Caddesi’nde bulunan üç apartmanın arka kısmına ve binanın içerisine su girmektedir. Aşırı yağışlarda bu üç binanın içerinde oturanların sıkıntı yaşayacakları kanısındayım.
Umarım bunlar çözülür.
Metin ÇELİK
X