ERZİNCAN HABERLERİ

Atatürk’ün Erzincan’a Gelişinin 96. Yıl Dönümü Kutlandı

IHA
01.07.2015 - 13:40Son Güncelleme :

ATATÜRK"ÜN ERZİNCAN'A GELİŞİNİN 96. YILI KUTLANDI VE ÖĞRENCİLER ATATÜRK'ÜN ERZİNCAN'DA KARŞILANIŞINI TEMSİL EDEN TÜRK BAYRAĞINI TÖREN ALANINA TAŞIDI

IHA

Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele yıllarında, Erzincan’a ilk gelişinin 96. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi.
Erzincan Belediyesi önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi. Tören Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce görevlendirilen sporcu öğrenciler tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün 96 yıl önce Erzincan’da karşılanışını temsil eden Türk Bayrağının Şehit Enes Bediz Meydanından tören alanına getirilişi ile başladı. Törene Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, il protokolü, gaziler ve askeri erkân katıldı.
Gerçekleştirilen törende Saygı duruşunda bulunulmasının ardından 3. Ordu komutanlığı bandosu tarafından çalınan İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekildi. Çelenklerin sunulmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen bir öğrenci tarafından “Bir Tutkudur Mustafa Kemal” şiiri okundu. Tören Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmasının ardından son buldu.
Başkan Başsoy yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Gazi Mustafa Kemal, Amasya tamimini yayınladıktan sonra, Erzurum kongresine katılmak üzere köyleri, kasabaları ziyaret ederek Refahiye’ye gelmiş, burada Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilcisi Kadı Şevki Efendi’nin evinde misafir olmuş ve Erzincan insanının, kurtuluş mücadelesine ne kadar inandığını bizzat görmüştür. Erzincan ziyareti sonrası ise kendisini karşılayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinden Fevzi Efendi’yi Erzurum ve Sivas kongrelerinde yanı başından hiç ayırmamıştır. Bu durum Erzincanlıların vatanlarına ve kurtuluş mücadelesine bağlılıklarını, ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincanlılara verdiği önem ve değerin açık bir göstergesidir.
Bu mücadele yakın tarihinin en büyük mücadelesidir. Batılı tarihçiler ve devlet adamları, birinci dünya savaşında ve özellikle kurtuluş savaşında kendilerine karşı vatanlarını savunarak gösterilen bu büyük mücadeleye, bu insanların sahip olduğu vatan aşkına ve bu milletin önderlerinin basiretine hayran kaldıklarını her defasında ifade etmekten kaçınmamışlardır.
Bugün millet olarak bu topraklarda, huzur içerisinde yaşayabiliyorsak, bunu bu kurtuluş mücadelesinin kahramanlarına borçlu olduğumuzu asla ve asla unutmamalıyız. Milli Mücadele ruhunu asla kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz. Bu milletin huzuruna kastedenler ve buna alet olanlar şunu bilsinler ki bu vatan ve bu millet içerisinden her an Gazi Mustafa Kemal’leri Erzincan ise Fevzi Efendileri yetiştirecek ve çıkartacak güçtedir.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzincan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzincan ilinden Atatürk’ün Erzincan’a Gelişinin 96. Yıl Dönümü Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atatürk’ün Erzincan’a Gelişinin 96. Yıl Dönümü Kutlandı haberi güncellenecektir.

ERZİNCAN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  14:52
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı