Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atatürk rozetli hemşire gönderildi peruklusu geldi

  Ersin ERCAN - Mutlu YUCA / DHA
  03.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Köroğlu Devlet Hastanesi’nde yakasından Atatürk rozetini hiç çıkarmadan çalışan başhemşire Aynur Ören’in yerine, peruğuyla işe gelen 7 yıllık hemşire Sema Umur atandı. ’10 yıl çalışmış olmak’ şartını yerine getirmeyen Umur’un ataması üzerine, Aynur hemşire dava açtı.

  BOLU Köroğlu Devlet Hastanesi’nde 8 yıl yakasındaki Atatürk rozeti ile görev yapan başhemşire Aynur Ören, gerekçe gösterilmeden görevinden alınarak, yerine aynı hastanede peruk takarak çalışan türbanlı hemşire Sema Umur atanınca mahkemeye başvurdu.

  Sağlık Mahallesi’nde kurulu bulunan 250 yataklı Köroğlu Devlet Hastanesi’nin çeşitli birimlerinde 7 yıldır peruğu ile görev yapan hemşire Sema Umur, geçen yıl 10 Eylül tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından başhemşirelik görevine atandı. Meslek hayatı boyunca yakasında Atatürk rozeti taşıyan başhemşire Aynur Ören ise henüz görevdeyken yerine yapılan atamadan 2 gün sonra gerekçe gösterilmeden görevinden alındı. Aynı hastanede hemşire olarak çalışmak istemeyen Ören, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Bolu Valiliği’nin oluruyla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde başhemşire olarak görevlendirildi.

  10 YIL ŞARTI ÇİĞNENDİ /images/100/0x0/55eb377ff018fbb8f8b2f217

  24 yıllık meslek hayatı boyunca soruşturma geçirmeyen Aynur Ören, yönetmeliğe göre başhemşirelik unvanına atanmak için, ’Mesleklerinde en az 10 yıl çalışmış olmak gerekir’ maddesine rağmen 7 yıllık bir hemşirenin yerine atanması üzerine Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Yataksız olarak hizmet veren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ndeki görevini yürütürken hukuk mücadelesini de sürdüren Aynur Ören, hastanedeki görevine dönebilmek için mahkemenin sonuçlanmasını bekliyor.

  Tercihi uzun kollu bluz

  SEMA Umur, geçtiğimiz 12-18 Mayıs tarihleri arasındaki Hemşirelik Haftası kutlamaları nedeniyle Bolu Valisi Ali Serindağ’ı ziyaret eden heyette yer almıştı. Peruklu olan Sema Umur’un kıyafetinin, kısa kollu olan meslektaşlarının aksine uzun kollu olması da dikkat çekmişti.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı