ANKARA HABERLERİ

Atatürk Okulu Ankara Caddesi

Hürriyet Haber
03.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

TİKA’nın Moğolistan’da eğitime yaptığı desteğe duyarsız kalmayan yönetim, başkent Ulan Bator’daki bir okula Atatürk, önünden geçen caddeye de Ankara adını verdi.

Hürriyet Haber

SOVYETLER Birliği’nin dağılmasının ardından bu coğrafyada yeni kurulan devletlere teknik, eğitim, kültürel destek amacıyla kurulan Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığının Moğolistan’a yaptığı yardımlar, bu ülke yönetimini sevindiriyor. TİKA’nın eğitime yaptığı desteğe duyarsız kalmayan Moğollar, başkent Ulan Bator’daki bir okula Atatürk, önündeki caddeye de Ankara adını verdi.

Ulan Bator Belediye Meclisi kararıyla adı Atatürk Okulu’na çevrilen başkentin merkezinde yer alan 5 Nolu İlköğretim Okulu’nun ön cephesi, TİKA tarafından onarıldı. TİKA Moğolistan Koordinatörü Erol Çetin, okulun ön cephesinin TİKA tarafından onarıldığını belirterek, okula ayrıca bir bilgisayar sınıfı kazandırıldığını bildirdi. Sınıfta 20 bilgisayar ve diğer cihazların yer aldığını ifade eden Çetin, sınıfın tefrişinin de yine kurum tarafından yapıldığını söyledi.

Çetin, eski adıyla 5 Nolu, yeni adıyla Atatürk Okulu olan 5 katlı eğitim öğretim kurumunda bir Atatürk Köşesi oluşturulduğunu belirterek, ayrıca TİKA tarafından okulun ön bahçesine, kaide üzerine bir de Atatürk büstü yerleştirildiğini kaydetti.

TİKA’nın destek çalışmaları

Okuldaki Atatürk büstü ve Atatürk Köşesi’nin açılışının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Ekimde bu ülkeye yapacağı ziyaret sırasında yapılması planlanıyor. Okulun önünden geçen Baga Toiruu Caddesi’nin yaklaşık bir kilometrelik bölümü de yine Belediye Meclisi’nin kararıyla Ankara Caddesi’ne dönüştürüldü.

TİKA Koordinatörü Çetin, kurumun Moğolistan’da eğitime destek amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. TİKA’nın, 2007 yılına kadar Moğolistan’da eğitim ve öğretime verdiği desteğin bir kısmı şöyle:

- Başkent Ulan Bator’a 250 kilometre uzaklıktakı Darhan-Uul vilayetinde Od Tsogtsolbor Okulu’na bilgisayarlar, tarayıcı, yazıcı, fotokopi makinesi, sıra, masa, sandalye, toplantı masası, cd çalarlar, dil öğrenim setleri, dolap ve benzeri ekipmanlardan oluşan cihaz ve malzeme hibe edildi.

- Aynı vilayette Türkçe eğitimi sonucunda sınavla seçilen bir öğretmenin, Türkçe öğretimi, Türk kültürü ve milli eğitim sistemini tanıma amaçlı düzenlenen hizmet içi eğitim seminerine katılımı sağlandı.

- Uvs vilayetindeki bir okula öğrenci ve öğretmen sıra-masa ve sandalyesi, bilgisayarlar, bilgisayar masaları ve ekipmanların sağlanması, aynı okuldaki bazı malzemelerin yenilenmesi, eğitim şartlarının iyileştirilmesi gibi yardımlar yapıldı.

- Moğolistan Eğitim Kültür ve Bilim Bakanlığına bağlı okul, kreş gibi eğitim kurumlarında yönetici pozisyonunda görev yapmakta olan yaklaşık 4 bin kişiye "Eğitim Yöneticilerine Tavsiyeler" isimli kitap bastırılarak dağıtıldı.

- Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılması, Türk gelenek ve göreneklerinin tanıtılması amacıyla Türkçe’den Moğolca’ya çevrilmiş hikaye ve masal kitapları ile Nasreddin Hoca fıkralarının yer aldığı 3 bin 47 kitap ilköğretim öğrencilerine verildi.

- Başkent Ulan Bator yakınlarındaki Nalaikh Belediyesinin düzenlediği ücretsiz Türkçe dil derslerine destek amacıyla malzeme yardımı yapıldı.

- Ankara’da düzenlenen 2007 yaz staj programına Türkoloji bölümünden 4 öğrencinin katılımı sağlandı.

- Moğolistan Milli Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nden mezun olan bir Moğol Türkçe öğretmeninin yüksek lisans eğitimi için Türkiye’ye gelmesi sağlandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Atatürk Okulu Ankara Caddesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ocak 2018, Cuma
 • İmsak
  06:32
 • Guneş
  08:00
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı