"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Atatürk mü Erdoğan mı

BAŞBAKAN Erdoğan, İstanbul’da yaşayan Rizeli işadamlarına verdiği ’talimat’ üzerine Bank Asya 1. Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor’un yatırımlarını yönetmek için ’Rizespor Futbol Yatırım A.Ş.’ adlı şirket kuruluyor. Belediyenin de ortak olduğu bu şirketin yaptırdığı 15 bin kişilik modern stadyum bugün 19.30’da Rizespor’un Fenerbahçe ile yapacağı karşılaşma ile açılacak.

Rizespor, ilk resmi maçını ise 30 Ağustos’ta Boluspor’la yapacak.

Bugünkü açılışa Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, çok sayıda milletvekili, bürokrat ve işadamının katılması bekleniyor. Rize’de üç gün kalacak olan Başbakan bazı açılışlar da yapacak.

Rize’de günlerden beri bir isim tartışması sürüyor.

Müftü Mahallesi’nde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait olan 20 bin kişilik Rize Atatürk Stadyumu’na karşılık, İslampaşa Mahallesi’nde işadamlarınca yaptırılan yeni stadın adı ne olmalı?

(İşadamları bu stadyumun yapımını üstlenirken, eski stadın yerine de bir AVM yapacaklar. Eski stadyumun yeri, Rize’nin en kıymetli ’gayrimenkulü’ sayılıyor. Yerin ’peşkeş’ çekildiği iddiaları üzerine AVM’nin yapımının şimdilik buzdolabına konulduğu söyleniyor.)

Rize’de iktidar ve muhalefet kanatlarında önerilen isimler şöyle sıralanıyor:

1- ’Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu’ adı verilmelidir. (Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve yandaşları, Başbakan’ın Rize’ye hizmetleri dolayısıyla bu ismin verilmesinde ısrar ediyorlar.)

2- Eskisi gibi ’Atatürk’ olmalıdır. (CHP Rize Belediye Başkan adayı Av. Remzi Kazmaz ve arkadaşlarının görüşü bu yönde... Aksi olursa spora siyaset karıştırılmış olur, diyorlar.)

3- ’Ovit’ olmalıdır. (Bu ismi öneren Rizespor’un eski genel başkanlarından, İspirli Lokman Kocanzadegiloğulları... Bu isim, Rize-İspir-Erzurum yolu için yıllardır yapılamayan Ovit Tüneli sorununun gündemde tutulmasına neden olur.)

4- Açık artırma ile belli olsun... (Mustafa Sarıgül’ün kuracağı partinin (Türkiye Değişim Hareketi) Rize il temsilcisi olan Rizespor’un eski Genel Kaptanlarından Halil İbrahim Çağatay ise "GS için yapılacak stadyuma ’Türk Telekom-Arena’ ismi verileceğine göre, Rizespor’a en büyük bağışı yapan kurum veya kişinin adı konmalıdır. Böylece siyasi platformda çıkacak tartışmalar önlenmiş olur’ diyor.)

BAŞBAKAN SICAK BAKMIYOR

Başbakan Erdoğan’ın adı şimdiye kadar Kasımpaşa’da Ali Müfit Gürtuna döneminde yapılan stadyum ile İDO’nun büyük gemilerinden birine -Menderes ve Özal isimlerinden sonra- ’Recep Tayyip Erdoğan’ adı verilmişti. Bu konuda bir tören yapılmamış, isimler daha sonra konulmuştu. Erdoğan sadece Melih Gökçek’in Esenboğa Yolu için önerdiği ismini kabul etmediğini açıklamıştı.

AKP Rize İl Başkanı Hasan Karal, Başbakanın böyle oluşuma sıcak bakmayacağını söylüyor.

Rizelilere göre sonuçta, yeni stadyumun isminin ne olacağına stadyumun devrinden sonra Gençlik ve Spor Müdürlüğü karar verecek. Yine de zor bir karar!

GÜNÜN SÖZÜ

"Şu an Türkiye’deki Rixos otellerinde Alman turistten 3 kat fazla İranlı turist var. Biz kültürel sebeplerden dolayı, Yakın Ortadoğu veya Rus misafirlerini, İspanyol turizmcilerden daha iyi ağırlayabiliyoruz. Ve kimse aldanmasın; biz bugün otellerimizde fiyatları yükseltebildiysek, bu, Almanların o pek sevmedikleri Rus turistler sayesinde oldu."

(Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah TAMİNCE)

Buyrun referanduma

EMEKLİ Büyükelçi Ümit Pamir, NATO’nun, bundan sonraki yol haritasının nasıl olması konusunda görüş ve politika oluşturmak üzere oluşturduğu, akil adamlar heyetinin üyesi, düşünen, yazan, ve uluslararası sistemde de kabul gören bir saygın bir kişi... Her gün TV’lerde, aynı ezberleri döndüre döndüre konuşanlardan değil.

Çok net bir yol haritası öneriyor, Kürt yurttaşlarımıza, ayrılmak isteyip istemediklerini bir referandum ile sormak gerektiğini ileri sürüyor.

Demokratik haklar, Anayasa’da Kürt kimliğinin ortak kimlik olarak yer alması, bölgesel özerklik vs gibi konuların ikincil önemde olduğunu ve esas olanın Kürt yurttaşların, kederi, tasayı, sevinci birlikte, ortak yaşamaktan mutlu olan Türk vatandaşları ile birlikte yaşamak isteyip istemediklerinin bir referandum ile ortaya çıkması gerektiğini, bundan çıkacak sonuca göre diğer sorunların gündeme gelebileceğini veya bütünüyle ortadan kalkabileceğini söylüyor.

Bu teklif, soyut olmayıp, Türkiye’ye yol aldıracak ve sorunu ortadan kaldırabilecek bir teklif olarak nazara alınmalı.

Terör ağalarının, siyaset derebeylerinin değil, Kürt halkının ne düşündüğü ancak böyle anlaşılabilir.

Türkiye’nin her yerinde yaşayan Kürt yurttaşlar özgür iradeleri ile seçimlerini yaparlar.

Bu referandum sonucu, ürettiği katma değerleri Kürt yurttaşlarla paylaşan, kendi bölgelerinde onlara önyargısız kucak açan Türk vatandaşlarını da, bölgeden elde ettiği gelirin kat be katını bölgeye yatırım yapabilmek için ve pozitif ayrıcalık da yaparak, diğer bölgelerden elde ettiği gelir ile sübvanse etmeye çalışan kamu yönetimini de aynı ölçüde etkileyecektir. Bu ülkenin, Türk vatandaşlık kimliği altında yaşayan yurttaşlarının, Kürt vatandaşlarla bir sorunu hiç olmadı, icat edilen bu sorunu çözmek Kürt yurttaşlara düşüyor, onlara pataryalık (karga kılavuzluğu) yapanlara değil. Bunun yolu için de referandum bir çözüm olarak düşünülmelidir.S.Ö.

Biliyor musunuz

MİLAS Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın, Cumhuriyet Mahallesi’nde yaptırdıkları ’Prof. Türkan Saylan Parkı’ıyla onur duyduklarını söylediğini... ÇORLU’nun Yaz Festivali’nin, Velimeşe’nin (Çorlu) Beldesinin ’Boza’, Hayrabolu’nun ’Ayçiçeği Sanayi Fuarı’nın ve Aliağa’nın Emek ve Barış Şenliğinin hafta sonu yapılacağını... KÜÇÜKÇEKMECE Kaymakamlığı’ndan, Yenimahalle Kaymakamlığı’na veya Çorum Vali Yardımcılığı’na gönderileceği söylenen ancak sonunda emekliliğini isteyen Osman Ebiloğlu’nun yerine, İstanbul Vali Yardımcısı Orhan Öztürk’ün atandığını...

AÇIKLAMA

’Eminönü’nde rant panayırı’


(8.9.2009) başlıklı yazıya yanıt gönderen 12 CHP Meclis üyesi bir açıklama yaparak, Sultanahmet Meydanı’ndaki ramazan etkinlikleri için belediyenin şirketi Emin A.Ş. tarafından satışa çıkarılan barakalardan tahsis almadıklarını belirterek "Eğer elinizde bunun aksini kanıtlayacak bir bilgi mevcutsa bizler CHP grubu olarak istifa etmeye hazırız. Bizler 70 bin Fatihlinin vebalini taşıyoruz" dediler. İmzalar: Turan Durmuş, Hikmet Öz, Soner Özimer, Cem Ercan, Vahdettin Bayezit, Gülay Yedekçi Aslan, Mehmet Maranki, Fazıl Uğur Soylu, Cemil Çiftçi, Aziz Yılmaz, Mehmet Suat Özcan, Mustafa Sarmusak.
X