Gündem Haberleri

  Atatürk Kültür Merkezi'nde yangın

  DHA
  11.09.2012 - 10:54 | Son Güncelleme:

  İstanbul Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) tadilat çalışmaları sırasıdna havalandırma boşluğunda çıkan yangın söndürüldü. İtfaiye Grubu ekipleri ise sabah sporunda oldukları için üzerlerindeki kıyafetlerle yangına müdahale etmek zorunda kaldı. Geçen yıl da, AKM gibi İstanbul'un sembol binalarından tarihi Haydarpaşa Garı'nda tadilat çalışmaları sırasında büyük bir yangın çıkmıştı.

  Restorasyon çalışmalarının devam ettiği AKM'de, yangının havalandırma bölümünde çıktı. İhbarı üzerine çok sayıda itfaiye ekibi yangın bölgesine sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederek yangını söndürdü.

  YANGINA ŞORTLA KOŞTULAR - FOTO GALERİ

  İtfaiye Grubu ekipleri ise sabah sporunda oldukları için üzerlerindeki kıyafetlerle yola çıktı. İtfaiye erleri, giysilerini seyir araçta, sürücüleri ise olay yerinde değişti. Kısa sürede müdahale eden itfaiye yangını kontrol altına aldı.

  YANGINDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  YANGININ SEBEBİ

  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AKM'deki yangının nedenini açıkladı. Demircan açıklamasında "Normalde havalandırma borusunu ekipler kendileri kesiyorlar. Onu keserken içindeki madde o temastan dolayı yanmaya başladı" dedi.

  Demircan açıklamalarına şöyle devam etti:

  EKİPLER ÜÇ DAKİKA İÇİNDE BURADAYDI

  "Havalandırma borusu hemen dumana dönüyorlar.  Tabi havalandırma borusu olduğu için, bina dışındaki tahliye bacaları faal olduğu için ciddi bir kokuya döndü. Yetkililer üç dakika içerisinde müdahil oldular. Zaten içeride çalışan ekibimiz vardı. Ama sevindirici olan şu, üç dakikada müdahale edildiğinden kimseye zarar gelmedi, ölüm yok. Burada sökülen değiştirilen maddeye de bir zararı olmadı. Ekipler burada, herhangi bir sorun yaşanmadı."

  DHA MUHABİRİ AKM'DEKİ YANGINI ANLATTI / WEB TV

  BAKAN GÜNAY'DAN AÇIKLAMA

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) yangının zemin katta kısa devreden kaynaklandığını, endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

  Muş Kültür Merkezi'nde incelemelerde bulunduğu sırada İstanbul AKM'de yangın olduğu haberini alan Bakan Günay, gazetecilere yaptığı açıklamada, AKM'de restorasyon çalışmaları yapıldığı sırada yangın çıktığını söyledi.

  Yangından sonra İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü ve restorasyonu gerçekleştiren firma yetkilisiyle görüştüğünü anlatan Günay, “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'ndeki yangın zemin katta kısa devreden kaynaklanmış, endişe edilecek bir durum yok. Zemin katta bulunan bazı izolasyon maddeleri yanmış” dedi.

  Günay, yangına gerekli müdahalenin yapıldığını bildirerek, şunları kaydetti:

  “Restorasyonlarda biraz daha dikkatli olunması konusunda firmaları her zaman uyarıyoruz. Bu ders olur herhalde. AKM'de bundan sonra bir yıllık sürecek çalışma var. Arkadaşlarımız daha dikkatli olacaklardır. Oradaki çalışmayı kontrol etmek için bir ekip gitmişti. O ekip de bundan sonraki önlemler konusunda biraz daha yaptırımcı olacaktır.”

  HAYDARPAŞA DA TADİLATTA YANMIŞTI

  AKM'de tadilat sırasında yangın çıkması akıllara geçen yıl Haydarpaşa Garı'nda yaşanan olayı getirdi. Tarihi Haydarpaşa Garı'nın çatısı da geçen yıl tadilat çalışması sırasında yanmıştı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı