Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atatürk heykeline ‘tekbirli’ ve ‘balyozlu’ saldırı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  08 Nisan 2007 - 11:57Son Güncelleme : 08 Nisan 2007 - 11:58

  İZMİR'in Konak ve Karşıyaka ilçelerinde iki büstün çalınmasının ardından, son olarak da Gürçeşme semtindeki Kaynak Parkı'nda bulunan Atatürk heykeli, balyozlu saldıraya uğradı. 25 yaşındaki Serkan Kaya'nın tekbir getirerek balyozla saldırdığı Atatürk heykelindeki öğrenci figürünün gövdesi parçalandı. Gözaltına alınan Serkan Kaya serbest bırakıldı.

  Olay, Gürçeşme Caddesi üzerindeki Kaynak Parkı'nda, geçen salı günü akşam saatlerinde meydana geldi. İşsiz olduğu belirtilen Serkan Kaya, onlarca vatandaşın gözleri önünde Atatürk heykeline küfürler savurduktan sonra evine gitti. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, bir süre sonra bu kez elinde balyozla tekrar Kaynak Parkı'na gelen Serkan Kaya, tekbir getirerek Atatürk heykelindeki öğrenci figürlerinden birisine vurmaya başladı. Erkek öğrenci figürünün gövde bölümünü parçalayan Serkan Kaya, kendisine engel olmaya çalışan vatandaşları da tehdit etti.

  SAVCI SERBEST BIRAKTI

  Tekbir getirerek saldırısını sürdüren Serkan Kaya, Atatürk'ün heykeline de balyozla vurmaya hazırlandığı sırada vatandaşların ihbarıyla parka gelen polis ekiplerince etkisiz hale getirildi. Gözaltına alınan Kaya, ‘Atatürk heykeline saldırmak’ suçundan adliyeye sevkedildi. Bir süredir psikolojik sorunlarının bulunduğu iddia edilen Serkan Kaya, çıkarıldığı savcılıkça, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Parçalanmış heykelin yanında toplanan öğrenciler ise saldırıya tepki gösterdi. Öğrenciler, Atatürk'ün çocuklara verdiği önemin ve eğitimin sembolize edildiği heykelin de bir an önce onarılmasını istediklerini söyledi.

  GÜNEŞ VE VELİDEDEOĞLU'NUN BÜSTÜ ÇALINMIŞTI

  Atatürk heykeline saldırının gerçekleştiği İzmir'in Konak ve Karşıyaka ilçelerinde daha önce Dışişleri eski bakanlarından Prof. Dr. Turan Güneş ve Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nun büstleri çalındı. Kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen olaylarda ilk olarak geçen ocak ayında, Alsancak semtindeki Talat Paşa Bulvarı'ndaki Prof. Dr. Turan Güneş'in büstü çalındı. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Dışişleri Bakanlığı yapan Prof. Dr. Turan Güneş'in büstünü çalanlar bulunamadı.

  Turan Güneş'in büstünün ardından, geçen Şubat ayında da Bostanlı semtindeki Yalı Caddesi üzerinde bulunan Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı'ndaki büstü çalındı. Büstü kimin çaldığı belirlenemedi.

  Turan Güneş'in çalınan büstünün yerine yenisi henüz konulamadı. Güneş'in ölüm yıldönümü olan 9 Nisan Pazartesi günü saat 12.30'da sevenleri, büstün çalındığı kaidenin önünde anma toplantısı düzenleyecek. Anma töreninde Güneş'in çok sevdiği klarnet konseri de gerçekleştirilecek.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı