Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atatürk el etek öpen bilim adamı istemiyordu

  ANKARA
  10 Ocak 2015 - 01:06Son Güncelleme : 10 Ocak 2015 - 00:39

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Uşan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elini öpmek istediği iddiası, Meclis’te de gündem oldu.

  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, olayı “kepazelik” olarak niteleyerek, “El etek öpmeye kalkanlar utanmalı” dedi. Gök, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Atatürk’ün İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret ederken çekilmiş bir fotoğrafını göstererek, öğretmen ve öğrenciler otururken Atatürk’ün dersi ayakta dinlemesini örnek gösterdi ve şöyle konuştu: “Bir cumhurbaşkanı gittiği okulda ayakta, öğretmen oturuyor. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerden, fikrini, vicdanını cumhurbaşkanına teslim etmiş öğretim görevlilerine rast geldiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. 2 gün önce Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı’nın Cumhurbaşkanı’na diploma sunarken elini öpecek kadar alçalması ve bu tablonun bu hale gelmesinin birinci sorumlusu işte bu iktidarın zihniyetidir. Bilim adamları ne zamandır siz siyasetin karşısında eğiliyor, elini öpmeye kalkıyorsunuz? Bu kepazelik Cumhuriyet tarihimizin en hazin davranışlarından biridir. El, etek öpmeye kalkan bilim adamları Atatürk’ün istediği bilim adamları değildir. Bunları bu hale getirenler ve el, etek öpmeye kalkanların hepsi utanmalıdır.”

  Atatürk el etek öpen bilim adamı istemiyordu

  Uşan’ın, dekanlık görevinin yanı sıra 1.5 yıldır Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyeliği yaptığı da öğrenildi. Kurula ‘dekan’ kontenjanından üye seçilen Uşan, geçmişte 6 yıl süreyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda ‘resmi arabuluculuk’ görevi de yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı