Atatürk’e bakın, ‘efe’lik duygunuzu hızlandırın

Hülya GÜLER
01.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bugüne kadar 8 dolar milyarderi, 4 Nobel Barış Ödülü sahibi ve değişim teması ile yürüttüğü seçim kampanyası sonucunda ABD Başkanı seçilen Barack Obama dahil 12 devlet başkanının seçim kampanyalarına danışmanlık yapan Zyman Group Başkan Yardımcısı ve DMG CEO’su David Morey, mevcut şartlarda kendi kurallarını yazarak başarılı olunması durumu için tarif ettiği ‘efelenme stratejisi’nin Türklerin genlerinde olduğunu söyledi.

Morey, “Efelenme içgüdüsel ve tarihsel olarak Türklerde var. Atatürk ve diğer kahramanlara baktığınızda bunu çok net görmek mümkün. Odaklanıp, efelik duygularınızı hızlandırmalısınız” dedi.

Akbank’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen ‘Ezber Bozan Efelik Stratejileri’ konferansında konuşan Morey Türkiye’ye ilişkin şunları söyledi: “Türkiye, Barack Obama’nın seçildikten sonra ilk yurtdışı gezisini yaptığı ülke. Obama buradaki ziyaretinde ‘Türkiye doğu ile batının merkezi’ demişti. Çok önemli bir söz bu, Türkiye gerçekten merkez, büyümenin merkezi. Dünyanın 17’inci büyük ekonomisi, çevresi ile kıyaslandığınıda büyük bir ülke. Kuralları yeniden yazarsanız başarılı olursunuz. Farklılık yaratmak sizin işinizde en önemli efelik stratejisi olacaktır.”

Jobs ve Obama ‘efe’dir

“İş dünyasında bir efeler bir de ağalar vardır” diyen Morey, şöyle devam etti: “Siz hangisisiniz ona bakmalısınız. İşinizi yaparken efe olup olmadığınız, ağa olup olmadığınız büyük fark yaratır. Ben iş dünyası, futbol, askeriye ve siyaset gibi gibi çeşitli alanlarda son yüz yılda yaşanan efelik örneklerini inceledim. Örneğin Steve Jobs bir efe’dir, Barack Obama bir efedir.”

Bir şirkette o şirketin sahibi yada CEO’sunun patron olmadığını söyleyen Morey, şöyle konuştu: “Asıl patron şirket için belirlediğiniz stratejidir. Siz strateji için stratejiniz de müşteri için çalışır, dolayısıyla bugün müşteri de herşey demektir. Strateji disiplinini sağlamalısınız. Örneğin geçtiğimiz günlerde Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in geleceği anlattığı bir konferansını dinledim. Gates bir buçuk saat Microsoft’u anlattı ama bir kez bile ‘Microsoft’ demedi bunları anlatırken. Çünkü stratejisini anlattığı geleceğe göre şekillendirmişti ve nasılsa o gelecekte insanlar gidip bir Microsoft ürünü alacaklardı. İşte buna strateji disiplini diyorum ben.”

Erdoğan ‘efe’lik özelliği taşıyor olabilir

BARACK Obama’nın seçim kampanyasına danışmanlık yapan David Morey’in Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile ilgili, “Liderinizi çok iyi tanımıyorum ama çok popüler olduğunu biliyorum. Efelik özelliklerini taşıyanlar popüler oluyorlar. Ama ağaların işi daha da zordur. Erdoğan bugünün ağalarından biraz daha farklı bir şeyler yapıyor olabilir.

‘Efe’ misiniz yoksa ‘ağa’ mı

‘TIFIL Olmanın Avantajı’ kitabının da yazarı olan ve piyasadaki oyuncuları ağalar ve efeler olarak sınıflandıran David Morey iki tür şirket yapısı arasındaki farkları şöyle sıraladı:

AĞALAR

Büyüklük önemlidir.
Müşteri değil, standartları önemlidir.
Miraslarına odaklanırlar.
Bürokratiktirler.
Resmidirler.
Aynı şeyi sürekli tekrarlarlar, rutinin dışına çıkmazlar.
Değişiklikten nefret ederler.
Savunmada oynarlar.

EFELER

Çık hızlı hareket ederler, büyüklük önemli değildir.
Müşteriye odaklanırlar.
Düz ve kararlıdırlar.
Resmi değiller.
Değişikliğe bayılırlar, rutinin dışına çıkarlar.
Saldırıda oynarlar.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı