"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Atatürk Çocukları Kütüphanesi için

Mesut Tim’den bir elekronik posta aldım. Tim, Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği’nin başkanı. Amaçlarını, “Köylerde kütüphane açmak. Bu kütüphanelerde kültür ve sanat çalışmaları yapmak” diye açıklıyor.

Köylerde açılan kütüphanelerin ortak adı, “Atatürk Çocukları Kütüphanesi.” Öykü, roman, şiir, çocuk, araştırma-inceleme, TÜBİTAK ve dini kitaplar toplanıyor. Bugüne kadar 13 kütüphane açılmış. İzmir’de Bayındır-Sarıyurt ve Çırpı, Urla-Uzunkuyu, Kiraz-Suludere, Karabağlar-Kavacık, Ödemiş-Hamamköy, Çiğli-Kaklıç, Seferihisar merkez ve Orhanlı, Torbalı-Korucuk, Manisa’da Salihli-Gökeyüp, Afyon’da Emirdağ-Ekizce, Rize’de Fındıklı-Çağlayan’da birer Atatürk Çocukları Kütüphanesi var.
¡¡¡
Dernek, geçen yıl kütüphane açılan köy ve beldelerdeki çocukların katıldığı, ‘Atatürk Çocukları’ konulu şiir yarışması düzenlemiş, ödüllerini İzmir TÜYAP Kitap Fuarı’nda vermiş. Yine geçen yıl Bayındır Çırpı’da, ‘Atatürk Çocukları Şenliği’ düzenlenmiş, bölgeden yaklaşık 600 çocuk katılmış. Bu yıl da şenlik planlanıyor. Yine bu yıl dört kütüphana açılması var gündemde. Ve Tim’in elektronik postasından özet:
“Tamamını bağış kitaplarla açtığımız bu kütüphaneler için daha fazla kitap toplamamız halinde planladığımız sayıdan fazla kütüphane açıp daha fazla insanımızı kütüphanelerle, kitaplarla buluşturmak istiyoruz.
¡¡¡
Benim değinmek istediğim konu, bu çalışmaların daha da yaygınlaştırılması için duyarlı insanlara ulaşmak. Maalesef beş senedir yaptığımız bu çalışmalara, başta yerel yönetimler olmak üzere iş camiasından da destek alamadık. Destek alamamamıza rağmen bu çalışmaları yaptıysak biraz destekle neler yapabileceğimizi tahmin edebilirsiniz sanırım. Herkesin evinde okuduğu, başkalarının da okuyup faydalanmasını arzuladığı kitapları vardır muhakkak. Biraz fedakarlıkla bunları bize ulaştırırsanız bizler de onları ihtiyacı olan insanlara (özellikle dağ köylerine) kuracağımız kütüphaneler vasıtasıyla oluşturabiliriz.
Mustafa Kemal Atatürk, ‘Kitap okumasıydım bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım’ sözüyle kitabın, okumanın önemini çok güzel anlatmış. Başka söze gerek yok diyorum bu sözün üstüne.
Evet... Sizler de bu çalışmalara destek olmak isterseniz, yapmanız gereken tek şeyin kitaplarınızı bize ulaştırmak olduğunu tekrar hatırlatmak isterim... Size gelen bu iletiyi de çevrenizdeki duyarlı insanlara yayabilirseniz daha büyük katkı sağlamış olursunuz...
Paylaşacak sevginiz, bilginiz, biraz da kitabınız olsun.”
¡¡¡
Tim, iletişim bilgilerini ve bir not da eklemiş:
0555 585 64 42  863 Sokak No: 53/127 Konak – İZMİR
www.ataturkcocuklarikutuphanesi.org

NOT: Elimizde çok fazla miktarda ansiklopedi, ÖSS-LGS kitabı olduğu için bu türden bağış almıyoruz. Derneğimizin geliri olmadığı için kargo ücreti tarafınızdan ödenecektir. Maalesef hiçbir kargo firmasıyla anlaşma sağlayamadık.

X