« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Atasü istifa etmelidir"

Fenerbahçe Kulübü; resmi internet sitesinden 28 Aralık 2010 tarihinde, "İstifa Etmelidir" başlığı altında, Turgay Atasü'ye yönelik bir açıklama yayınlamıştı.

İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Atasü'yü istifaya davet eden ve konunun takipçisi olacaklarına dair yaptıkları açıklama siteden bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuldu.

Yazılı açıklamada şöyle denildi:

"İSTİFA ETMELİDİR"

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Atasü, "a" numunesinde yasaklı bir madde çıkan Bayan Basketbol Takımı oyuncumuz Diana Taurasi'nin durumu ile ilgili olarak bilim adamı kimliğinin gerektirdiği tarafsızlığa ve ifa ettiği görevin gereklerine yakışmayan, zamanlaması da hiç de uygun olmayan açıklamalarda bulunmuştur.

Sayın Atasü, sporcumuzun daha "b" numunesi açılmadan o numunede de yasaklı madde çıkacağına dair kesin bir kanaat açıklamış ve açıklamasının devamında sporcumuzun nihayette alacağı cezaya da hükmetmiştir. Bu açıklama sonrasında oyuncumuzun "b" numunesinin açılması bir formaliteye dönüşmüş ve adeta gereksiz bir ayrıntı haline gelmiştir. Sayın Atasü bu konuda yetkili kurum ve kişilerin yerine geçerek adeta onların vesayet makamı gibi hem tespitte bulunmuş hem de ceza tayin etmiştir.

Sayın Atasü'nün henüz sonuçlanmamış bir hukuki sürece ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamalar asla kabul edilemez ve hoş görülemez niteliktedir. Üstelik gizlilik ilkesi ihlal edilerek basına sızdırılan ve bu sebeple karşı hukuki süreçlerin yaşanacağı bu önemli konuda Sayın Atasü bu ilkeyi de açıkça ihlal ederek aynı zamanda suç işlemiştir. Hem görevi hem akademik unvanı gereği tarafsız olması beklenen Atasü, konuya ilişkin reyini önceden açıklamış olmakla sürecin saygınlığına da zarar vermiştir. Bu süreç sonunda aklanma ihtimali olan sporcumuzun olası aklanma ihtimalini de kamu vicdanında tartışmalı hale getirmiştir.

Doping yargılamasının hukuken sonuçlanması anına kadar "masum" karinesinden istifade etmesi gereken sporcumuz, Sayın Atasü'nün açıklaması ile bu karinenin kendisine sağladığı haklardan daha konuya ilişkin süreç tamamlanmadan mahrum kalmış ve bir anlamda mağdur olmuştur.

Dopingle mücadele tüm dünyada saygı ile karşılık bulan ve kulübümüz tarafından da sıfır tolerans gösterilen bir durumdur. Sayın Atasün'nün bu konudaki çalışmaları da bilgimiz ve takdirimizdedir. Ancak Sayın Atasün'nün açıklamaları bu saygın geçmişe bir ihanettir. Tarafsızlığını yitiren ve temel hukuk ilkelerini açıkça ihlal eden Sayın Atasü'nün bu andan itibaren akademik geçmişine duyduğumuz saygı ve güven maalesef ortadan kalkmıştır.

Türkiye Basketbol Federasyonunun ve Türkiye Futbol Federasyonunun değişik Kurullarında Başkanlık görevi yapan Sayın Atasü'nün görev yaptığı kurumların da saygınlığına ve tarafsızlığına gölge düşüren bu açıklamalarının ardından söz konusu görevleri ifa edebilmesi artık mümkün olamaz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak hukuku ayaklar altına alan, tarafsızlığını yitirmiş Sayın Atasü'yü hiç vakit geçmeden ilgili Federasyonlardaki görevlerinden istifa etmeye davet ediyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkan ve Yönetim Kurullarını da konuyu hassasiyetle takip etmeye ve Sayın Atasü'nün istifa etmemesi halinde kendisini bu görevlerinden azil etmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde Sayın Atasü'nün açıklamaları ile yaratmış olduğu güvensizlik ortamının bu kurulların çalışmaları sebebiyle Federasyonlara da sirayet edeceği uyarısında bulunuyoruz.

Sayın Atasü'nün açıklamalarından dolayı gerek sporcumuzun gerekse Kulübümüzün doğmuş ve doğacak hukuksal haklarını sonuna kadar kullanacağını, konunun Sayın Atasü'nün bağlantıda olduğu uluslararası kuruluşlar katında da takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz