Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ataşehir'de yol huzursuzluğu

  Hürriyet Haber
  25 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Aralık 2000 - 00:01

  EMLAK Bankası Ataşehir konutlarından komşu sitelere ulaşımı sağlamak amacıyla süren yol çalışmaları, Ataşehir sakinleri arasında huzursuzluk yarattı. Flora Evleri'nin önünden Ataşehir'in çitlerine kadar gelen yolun, bayram sonrasında çitlerin yıkılmasıyla Ataşehir'e bağlanacağı belirtildi. Bu arada Ataşehir sakinleri yerleşim yerinden yapılan her bağlantının, güvenliklerini biraz daha azalttığını öne sürdüler.

  Bahçeşehir gibi uydukent olarak planlanan ancak daha sonra bu kapsamdan çıkarılan Ataşehir'e şu anda biri Küçükbakkalköy üzerinden diğeri de paralı otoyola paralel tali yoldan olmak üzere iki yoldan ulaşılabiliyor. Uydukent projesinden vazgeçilmesi ve yolların Kadıköy ile Büyükşehir Belediyesi'ne bırakılmasından sonra belediyeler buralarda yeni yol çalışması yapmaya başladılar. Kadıköy Belediyesi'nin Mimoza ve Kamelya sitelerinin arasındaki yolu, Flora Evleri'nin olduğu bölüme doğru bağlamak istemesi, Ataşehirliler'in tepkisine neden oldu. Ataşehirliler, ‘‘Her geçen gün açılan yollarla burası şehrin içinden farksız hale geliyor’’ dediler.

  Kadıköy ve Emlak Bankası yetkilileri ise uydukent kapsamında olmayan Ataşehir'de belediyenin istediği yolları birleştirebileceğini ve bu amaçla çitleri yıkma hakkı olduğunu vurguladılar. Yetkililer, ‘‘Ancak uydukentler tek girişli olup, çevresi müstakil olarak çevrilebilir. Normal yerleşim alanlarında, belediye ulaşımı rahatlatmak amacıyla yol açabilir ve çitleri yok edebilir’’ dediler.

  AÇIKLAMA

  HÜRRİYET İstanbul'da 30 Kasım 2000 tarihinde yer alan ‘‘Kaymakamdan Davacıyız’’ başlıklı haber hakkında Üsküdar Kaymakamlığı'ndan bir açıklama gönderildi. Açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

  12 Kasım Düzce-Bolu depreminin yıldönümü ‘‘Okullarda Deprem Günü’’ adı ile ilçemiz Haydarpaşa Lisesi'nde anılması, İstanbul Valiliğince kararlaştırılmıştır. Tören hazırlıklarının kontrolü sırasında, okulun açıldğı yıllarda hazırlanmış futbol sahasının, çevresindeki yıkıntıların temizlenmesi ve yüzeyinin düzeltilmesi okul idaresince ısrarla istenmiştir. Okuldaki eğitim ihtiyacı yanında tören programının bir bölümü bu sıhada gerçekleşeceğinden kötü görüntünün ve saha yüzeyinin düzeltilmesi için belediyece birkaç kamyon ince kum ve toprak dökülerek greyderle tesviye edilmiştir. Bui çağda greyder kullanılmadan saha düzeltilmesinin kürekle veya elle yapılması çalışmayı izleyen binlerce öğrenciye izah edilemezdi.

  On yıldan beri her gün yüzlerce öğ4rencinin top koşturduğu, binlerce öğrencinin bedeğen eğitimi yaptığı toprak sahada ağaç bulunduğunun veya ot bittiğinin iddiacsı çevre sakinlerini değil, kargaları bile güldürmüştür. Arşivelerde saklanmış, o sahayı gösteren yüzlerce fotoğraf ve video kaseti bu hakikati herkese gösterecek belgelerdir. Ayrıca 1996 yıllarında hazırlanmış Üsküdar Topoğrafik Haritası ve belediye halihazır haritasında mevcudiyeti görülen saha meraklıların tetkikine amadedir.

  165-166 Pafta, 1313 Ada 15 Parsel numarası ile Tapu Siciline kayıtlı 354000 metrekare yüzölçümlü, Hazine mülkiyetindeki Validebağ Korusu olarak tanınan taşınmaz 1926 yıllarında eğitim hizmetleri için Milli Eğitim Bakanlığına tahsis olunmuş. Halen bir metrekaresi dahi eksilmeden bütün halinde Milli Eğitim Bakanlığı tasarrufunda altı ayrı birimi ile hizmet sunmaktadır.

  Kendilerini sivil inisiyatif grubu olarak tanıtan kimselerin maksatlı olarak yaydıkları, korunun peşkeş çekildiği iddiaları da tamamı ile gerçek dışıdır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı