Gündem Haberleri

  Ataşehir’deki ev Ergenekon dosyasına 8 ay gecikmeli girdi

  Toygun ATİLLA
  18.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay’a saldırı ve Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atılması olaylarının sanığı Osman Yıldırım’ın bombaları aldığı evi polisin tespit ettiği, ancak bu bilginin Ergenekon dava dosyasına 8 ay gecikmeli girdiği ortaya çıktı.

  Söz konusu evi, Ergenekon davasının 22 Ekim 2009’daki duruşmasında, Alparslan Arslan, “Cumhuriyet bombalarını Ataşehir’de bir villadan aldım” diyerek açıklamıştı. Evin avukat arkadaşı Recep Özkan’a ait olduğunu duruşmada ilk defa açıklayan Arslan, evi tarif etmiş ve bombaları da Osman Yıldırım’a otomobilinde verdiğini tekrarlamıştı.

  Rapordaki tarih

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de 11 Şubat 2010’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimat göndererek evin açık adresinin tespit edilmesini istedi. 22 Nisan’da gelen cevap dava dosyasına girerken, rapordaki tarih dikkat çekiciydi. İstanbul polisi evi, Arslan’ın açıklamasından 2 ay önce 22 Ağustos 2009’da tespit etmiş ve tutanak düzenlemişti. Rapora göre, 5 apartman sakinine sanıklarla ilgili fotoğraf teşhisi yaptırıldı. 4’ü teşhis yapamadı. Biri, fotoğraflarda Mehmet Zekeriya Öztürk’ü yüzde 90, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ü yüzde 50, Osman Yıldırım’ı ise yüzde 70 oranında tespit etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı