MERSİN HABERLERİ

Ataol Behramoğlu Mersinli Sevenleriyle Buluştu

IHA
26.10.2015 - 16:16Son Güncelleme :

TÜRK ŞİİRİNİN USTA İSMİ ATAOL BEHRAMOĞLU, "50. SANAT YILI KUTLAMALARI" ÇERÇEVESİNDE MEZİTLİ BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ETKİNLİKTE, UNUTULMAZ BİR DİNLETİYLE MERSİNLİ SANATSEVERLERLE BULUŞTU.

IHA

Türk şiirinin usta ismi Ataol Behramoğlu, "50. Sanat Yılı Kutlamaları" çerçevesinde Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, unutulmaz bir dinletiyle Mersinli sanatseverlerle buluştu.
Mezitli Belediyesi, 50. sanat yılını kutlayan şair Ataol Behramoğlu’nu Mersin’e getirdi. Mezitli Belediyesi Su Parkı’nda düzenlenen etkinliğe, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve çok sayıda sanatsever katıldı. Nebil Özgentürk’ün yönettiği, Çetin Tekindor’un seslendirdiği Ataol Behramoğlu belgeselinin gösterildiği etkinlikte bir konuşma yapan Başkan Tarhan, Behramoğlu’nun Türkiye’nin yetiştirdiği önemli şairlerden biri olduğunu vurguladı. Etkinliği 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde yapmayı planladıklarını, ancak ülkede yaşanan üzücü olaylar nedeniyle ertelediklerini belirten Tarhan, “Acımız hala büyük, hala taze ama bizi barıştan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı gösterilebilecek en güzel tavırlardan biri de hala bir arada olduğumuzu, mücadeleye devam edeceğimizi göstermektir. Gönül istiyor ki, hep güzel şeyler paylaşalım, kardeşlikten, sevgi ve hoşgörüden konuşalım. Ama maalesef yıllardır bu olguların özlemini çekiyoruz. Umutsuzluğun kol gezdiği, insanlarımızın derin kaygılar taşıdığı günlerden geçiyoruz. Barış diye haykırmak için yollara çıkmış insanlarımızın, gençlerimizin katledildiği böyle bir zamanda elbette ki, mutlu olabilmek çok zor ama asıl tehlike çaresizlik duygusuna kapılmaktır, boş vermektir, umudunu yitirmektir” dedi.
Sanatın böyle zamanlarda etkisini, iyileştirici ve birleştirici gücünü daha da çok hissettirdiğini dile getiren Tarhan, “Sanat iyi ki var. İyi ki hepimize bir nefes, bir umut ışığı olacak sanatçılarımız var. Ataol Behramoğlu, zamanın ruhunu yakalayan bir şair. Bugün Ataol Behramoğlu’nun 50. sanat yılını kutlamak için bir araya geldik. Savaş, terör, işsizlik, açlık ve yasaklarla gerçeklerden uzaklaştırılmaya ve çaresizliğe itilmeye çalışılırken, sanata ve sanatçılarımıza daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Sanatçılar, bize hayata dair güzel şeyleri en iyi şekilde, şiirle, resimle, müzikle sunarak bedeli, ömrü ölçülemeyecek bir hizmet sunuyorlar. Nesiller boyu takip edilecek eserler bıraktığı için Ataol Behramoğlu’na bu vesile ile teşekkür ediyor, kendisini kutluyor, nice başarılı yıllar diliyorum” diye konuştu.
Başkan Tarhan’ın konuşmasının ardından Ataol Behramoğlu, Haluk Çetin ile birlikte yaklaşık iki saat süren bir dinleti sundu. Behramoğlu, dinletinin ardından kitaplarını imzaladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Ataol Behramoğlu Mersinli Sevenleriyle Buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 16 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ataol Behramoğlu Mersinli Sevenleriyle Buluştu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı