Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Atanamayan aday öğretmenler eylem yaptı

  AA-DHA
  22.09.2014 - 10:23 | Son Güncelleme:

  İstanbul, İzmir, Konya ve Samsun’da öğretmen adayları kontenjan yetersizliği nedeniyle atamalarının yapılmamasını protesto etti.

  İstanbul’da Sirkeci Garı önünde toplanan ve kendilerini “Branş Öğretmenleri Hakkını Arıyor Platformu" olarak adlandıran grup, skeç sahneledi.

  Daha sonra grup adına konuşan Atilla Demir, atama sürecinde kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ve öğretmen adaylarının mağdur edildiğini savundu.

  Demir, şöyle dedi:
  “42 bin sınıf öğretmeninin branş derslerine geçmesini sağlamak ve boşalan sınıf kadrolarına yeniden 6 bin öğretmen ataması yapmak, akla hitap etmediği gibi vicdanları da yaraladı. Temelsiz ve siyasi bir eğitim anlayışının hüküm sürdüğü bir düzende eğitim sorununun üst raflardan düşmeyeceği yadsınamaz bir gerçek. Eğitimde yapılan bu haksızlıklar ülkenin kanayan yarası.”

  Konya'da da eylem vardı

  Konya’da Kültürpark alanında toplanan ve kendilerini "Atanması yapılmayan branş öğretmenleri" olarak isimlendiren grup, "Sosyal bilgiler öldü", "Eğitimin temeli okul öncesi", "Mutasyona uğramış öğretmen istemiyoruz" şeklinde dövizler açtı.

  Branş öğretmenleri adına açıklama yapan Sosyal Bilgiler öğretmeni Gülay Şener, kendilerinin atanamayan yaklaşık 300 bin öğretmenden birkaçı olduklarını söyledi.

  Senelerce üniversitelerde verdikleri emeklerin bir çırpıda yok edildiğini savunan Şener, "Veterinerden, aşçıdan, güreşçiden, ormancıdan, halıcıdan, imamdan öğretmen olmayacağını söylemek, sadece öğretmenlerin bu görevi yapabileceğini haykırmak için buradayız" dedi. Şener, kendisinin de 5 yıldır atama beklediğini söyledi. Konuşmaların ardından branş öğretmenleri, atamaların yapılmamasıyla ilgili skeç sahneledi.

  İzmir'de öğretmen adayları sokağa indi

  İzmir Konak Meydanı Kemeraltı girişinde toplanan bir grup ise, "Şubatta 40 bin branş öğretmeni atansın" pankartı açtı. Ellerinde çeşitli dövizler taşıyan öğretmen adayları, slogan ve marşlarla kontenjan yetersizliğine değindi.

  Öğretmen adayları adına basın açıklaması yapan Duygu Veske, Türkiye'de 200 bin öğretmen açığının olduğunu ileri sürerek atamalarının yapılmasını istedi.

  Sınıflarda öğrencilerin başında olmak yerine Konak Meydanı'nda eylem yapmak zorunda kaldıklarını belirten Veske, "Öğretmen olabilmek için yıllarca dirseklerini çürütüp göreve başlamanın hayalini kuruyoruz. Sınava girip kontenjan bahanesiyle atanamıyoruz. Kontenjan adaletsizliğine dur demek için her gün eylem yapacağız" dedi.

  Samsun’da aday öğretmenlerin protestosu

  Samsun’da ataması olmayan branş öğretmenleri, seslerini duyurabilmek için eylem yaptı. 3 yıldan bu yana ataması yapılmayan Türkçe öğretmeni Erhan Dönmez, "Yıllardır sınavlar için okuduğumuz kitapları Meclis’e göndereceğiz ve vekillerimizin okumasını isteyeceğiz" dedi.

  Öğretmen atamalarında olumlu sonuç alamayan bir grup branş öğretmeni, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı. Ellerinde taşıdıkları dövizlerle tepkilerini dile getiren branş öğretmenleri, atamalarda yapılan uygulamalara tepki gösterdi. Grup adına konuşan Türkçe öğretmeni Erhan Dönmez, atanamayan branş öğretmeni sayısının her geçen gün arttığını belirtti. Dönmez konuşma yaparken işitme ve konuşma engelliler için bir öğretmen çeviri yaptı. Bu ay yapılan atamalarda haksızlık yapıldığını ve bir an önce yetkililer tarafından bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyleyen Dönmez, şöyle dedi:

  "Aksi halde olumsuzluklardan Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu. Bu kadar norm fazlası sınıf öğretmeni varken ve haksız bir şekilde diğer branşlara geçirilirken nasıl oluyor da bu sayı artıyor ve sınıf öğretmeni ‘aslan payı’ denilen hakkı elde ediyor. Bu adaletsizliğe asla göz yummayacağız ve sınıf öğretmenlerinin kendi kadrolarına geçmesi için gerekli hukuksal süreçleri başlatacağız."

  Türkçe öğretmeni Erhan Dönmez ayrıca, yıllardır girdikleri KPSS’ye hazırlandıkları kitapları TBMM’ye göndereceklerini ve milletvekillerinden bu kitapları okumalarını isteyeceklerini söyledi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı