Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ataman: Yeni jenerasyon, Avrupa'yı sallayacak

A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, genç oyunculardan kurulu bir kadroya sahip olduklarını belirterek, "Elimizde yeni bir jenerasyonun birkaç yıl içerisinde Avrupa basketboluna damga vurmasını bekliyoruz" dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ile Mercedes-Benz Türk arasında Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılan sponsorluk anlaşmasının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Ataman, Avrupa Şampiyonası hazırlıkları için yoğun bir döneme girdiklerini belirterek, "Bugün İtalya'ya gideceğiz ve orada 12 günlük bir kamp gerçekleştireceğiz. Fizik ve kondisyon yükleyerek takımı maç yapabilecek hale getireceğiz. Kampın son iki günü de Tunus ile iki hazırlık maçı oynayacağız. Daha sonra Avrupa Şampiyonası'na kadar 6 hafta var. Her haftayı aşama aşama değerlendireceğiz. Son iki haftayı ise daha çok hazırlık maçları ile geçireceğiz. Sonuçta 5 Eylül'de başlayacak olan şampiyonaya en iyi şekilde hazırlanacağız" diye konuştu.

Ataman: Yeni jenerasyon, Avrupayı sallayacak
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ile Mercedes-Benz Türk arasındaki sponsorluk anlaşması 2018 yılına kadar uzatıldı. Anlaşma kapsamında Mercedes-Benz Türk, 24 araçlık bir filoyu TBF'nin hizmetine sundu.

"AY YILDIZ İÇİN SAVAŞAN BİR TAKIM YAPACAĞIZ"

Ergin Ataman, milli takım kadrosundaki oyuncuların bir çok seviyede mücadele ettiklerini ve tecrübe kazandıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Elimizde yeni bir jenerasyon var. Bu jenerasyonun birkaç yıl içerisinde Avrupa basketboluna damga vurmasını bekliyoruz. İnşallah bu yılda Avrupa Şampiyonası'nda bunun ilk adımları başlar. Genç oyuncularımız var ama tecrübe kazanan oyuncularımız da var. Bunlardan biri Cedi Osman. Geçen yıl 15 dakika ortalama ile oynuyordu. Çok iyi bir sezon geçirdi. Allah hastalık ve sakatlık vermesin bu sene Avrupa Şampiyonası'nda en önemli kozlarımızdan birisi olacak. Bir de Furkan Korkmaz var. 19 yaş altında Avrupa'nın en iyi sporcusu seçildi. Onları da ilave ederek Türk halkının benimsediği, sahaya çıktığı zaman heyecan veren, ay yıldız için savaşan bir takım yapacağız. İnşallah şans da yanımızda olursa bu zorlu gruptan çıkıp olimpiyat vizesi kovalayacağız."

''ÖMER AŞIK'IN YOKLUĞU CİDDİ BİR GÜÇ KAYBI''
Ergin Ataman, sakatlığı sebebiyle A Milli Takım kadrosundan çıkartılan Ömer Aşık'ın yokluğunu hissedeceklerini söyledi.

Ömer Aşık'ın önemli bir oyuncu olduğunu dile getiren Ataman, "Ömer Aşık seviyesinde bir oyuncuyu bu saatten sonra bulamayız. Olsaydı aday kadroya alırdık. Ömer Aşık'ın son anda sakatlığından dolayı kadrodan çıkması bizim için ciddi bir güç kaybı. Benim için biraz da ani oldu. Bir ay önce kadroyu açıkladığımızda böyle bir şey söz konusu değildi. Geçen yıl Dünya Şampiyonası'nda bize çok büyük bir katkı verdi. Ondan çok büyük katkı almayı düşünüyordum. Ama son anda gelişen bir olay oldu bu" diye konuştu.

Ataman: Yeni jenerasyon, Avrupayı sallayacak
"NBA TAKIMLARI AVRUPA'YA YETERİNCE SAYGI DUYMUYOR"
Kadrodan çıkartılmasıyla ilgili Ömer Aşık'a bir şey söyleyemeyeceğini anlatan Ataman, şunları kaydetti:
"Bu konuda Ömer'e ben bir şey söyleyemem ama NBA takımları ve yönetiminin, Avrupa basketboluna yeterince saygı duymadığını düşünüyorum. FIBA'nın bu konuda bir yaptırımı olmalı. Spor sadece kontratlar, kazanılan paralar değil. Burası milli takımlar. Oyuncuların kendi ülkelerine karşı sorumluluklarını yerine getirme yeri. Bundan mahrum bırakılmak isteniliyor. Furkan Aldemir'de de aynı şey oldu ama o dirayet koydu ve bugün bizimle. Ömer'in durumu biraz daha ciddi tabi. Ama baktığınız zaman NBA'de geçen sezon 76 maçta ilk beş oynamış bir oyuncu. NBA sezonu başlayınca da aynı şekilde oynayacak. Tedaviler bu döneme gelirse bu oyuncular milli takımlarda yer alamaz. Neyse ki Ersan bizimle ama dediğim gibi Ömer'in olmayışı ciddi bir güç kaybı.

''DEVŞİRME OYNCULARA KARŞIYIM AMA KURALI BİZ DE KULLANMALIYIZ''
Ergin Ataman, milli takımlarda devşirme oyuncuya karşı olduğunu ancak FIFA'nın bu konudaki kuralını kullandıklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"FIBA buna izin vermiş ve birçok ülkede bunu avantaja çeviriyor. Dolayısıyla biz de bunu kullanmalıyız. Bugüne kadar da Emir Preldzic ile bunu kullanıyorduk. Geçen yıl da çok hizmet verdi milli takımımıza. Ama bu sene ayağında bir sakatlık vardı, kadroya dahil edemedik. Bu sene Türkiye'de uzun süredir oynayan ve herkesin sevgisini kazanmış sempatik oyuncu Bobby Dixon'ı kadroya dahil ettik. Türkiye'de her sezon basketboluna bir şeyler kattı. Dixon'ın bu zamana kadar gösterdiği performansı milli takımda da göstermesini bekliyorum."

MİLLİ TAKIM İTALYA'YA GİTTİ

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında kamp yapmak için İtalya'ya gitti.

Atatürk Havalimanı'ndan THY uçağıyla Milano'ya hareket eden A Milli Takım, buradan kamp yapacağı Bormio kentine geçecek.

Ay-yıldızlı takım, 8 Ağustos'a kadar sürecek kampta Tunus ile iki özel maç da oynayacak.

Havalimanında gazetecilere açıklama yapan milli oyuncu Sinan Güler, “Kondisyon depolamaya gidiyoruz. Şampiyonaya 36-37 gün var. Bu süreçte en iyi şekilde hazırlanıp şampiyonada olimpiyat vizesi almak için elimizden geleni yapacağız” dedi. Milli oyunculardan Ersan İlyasova, 31 Temmuz'da kampa katılacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz