Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atalay'dan Suriye açıklaması

  AA
  25.07.2012 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Suriye'deki yönetim boşluğu dolayısıyla Kürtlerin sınıra yakın yerlerde yönetimi ele geçirdiği” iddialarına ilişkin, “Öyle bir şey söz konusu değil. Dışişleri Bakanımız o konuda da bilgi verdi. Bu her yerde mevzi olarak olabilir. Küçük bir yerde öyle bir bayrak olayı olmuş” dedi.

  Atalay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) düzenlenen Türkiye'de barınan Suriyelilerin durumuyla ilgili koordinasyon toplantısı ardından, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

  Bir gazetecinin kamplarda yaşanan olaylardaki provokatif tutumun kaynağına ilişkin sorusu üzerine Atalay, kamplarda bazen gereksiz dedikoduların yayıldığını belirtti. Bu dedikodulardan örnekler de veren Atalay, “BM aslında bu konuda büyük kaynak ayırıyormuş ama bu göçmenlere yansımıyormuş” gibi yanlış bilgilerin konuşulduğunu aktardı. Suriye'den gelen gruplar arasında da sorunlar olabildiğine işaret eden Atalay, “Oradan gelenlerin hepsini tek tek denetliyor değiliz. Oradan gelen vatandaşları burada iskan ediyoruz. Dolayısıyla oradan gelen gruplar içinde de Türkiye ile ilgili bazı olumsuzlukları dile getirmek isteyenler, provoke etmek isteyenler olabilir” şeklinde konuştu.
  Kamplardaki güvenlik tedbirlerinin artırılıp artırılmayacağının sorulması üzerine Atalay, toplantıda bu konunun da gündeme geldiğini bildirdi.

  Atalay, şöyle konuştu:

  “Sınır güvenliğimizde bir sorun yok. Kamplarda yönetimleri bir defa daha gözden geçirdik. Esasen valilerimiz çok başarılı bir kamp yönetimi yapıyorlar. Biz merkezden AFAD olarak onlara destek veriyoruz. AFAD'ın sorumluluğu daha çok ihtiyaçları gidermektir yani çadırdır, konteynerdir, gıdadır başka şeylerdir... Oradakilerin sağlık hizmetleri gayet iyi veriliyor. Sağlık hizmetlerini eğer bizim sağlık kuruluşlarımız karşılıyorsa, ödemesi yine AFAD tarafından yapılıyor, çocukların eğitimi veriliyor ama güvenlikle ilgili, özellikle kamplardaki disiplinle ilgili şartları bir defa daha gözden geçirdik. Hepimiz şu kanaatteyiz; kamp yönetimi zor bir yönetimdir. Normal yönetimlerdekinden daha farklı bazen usuller uygulamak gerekir. Dolayısıyla orada provokatif tutum sergileyen, veya oradaki disiplini bozanlara da yargılamak ve cezasını vermek gerekir. İslahiye'de bu olayların çıkmasında rol oynayan 37 kişi de tespit edildi. Onlarla ilgili de gerekli süreci idarelerimiz orada yönetecekler.”

  “Büyük bir mülteci akını endişesi var mı?” sorusu üzerine Atalay, “Hayır. Öyle bir endişemiz yok, olağanüstü bir beklentimiz yok. Ama bu önü açık, kolay tahmin edilemeyen de bir şey. Onu da epeyce görüştük tabii biz de biraz daha önümüzü görmek ve ona göre hazırlıklarımızı yapmak istiyoruz. Onun için Halep Başkonsolosumuzu da dinledik. Öyle olağanüstü bir göç beklentisi yok ama sürprizler olabilir biz daha hazırlıklı olmak durumundayız” dedi.

  Uluslararası yardımlara ilişkin soruya Atalay, “BM'den yardım geliyor, biraz daha gelecek. BM'de bu konuda uluslararası kampanya başlattı. Şu ana kadar da ciddi bir birikim oldu. Oranın da büyük kısmı Türkiye'ye gelecek. Ayrıca ikili olarak da Suudi Arabistan'ın, Birleşik Arap Emirlikleri'nin bazı ülkelerin verdikleri veya verecekleri yardımlar var. Şu anda yaptıkları teklifler var. Onları da Dışişleri Bakanlığımız yürütüyor” yanıtını verdi.

  Kamplardakilerin ihtiyaçları ve sağlık hizmetleriyle ilgili sorunlarının olmadığını belirten Atalay, konteyner kentte sahra hastanesinin hizmet verdiğini kaydetti. Söz konusu hastanede tedavisi gerçekleşmeyenlerin yakındaki Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldüğünü vurgulayan Atalay, buradaki tedavi ödemesinin de AFAD tarafından yapıldığını anlattı.

  Atalay, “Geçen günlerde konteyner kentte sadece su konusunda Kilis'in de kendi su altyapısının elvermemesi nedeniyle bir yetersizlik oldu” diyen Atalay, bu konunun da tankerlerle telafi edildiğini söyledi.

  “Türkiye'nin büyük bir mülteci akınını da hazır olduğunu söyleyebilir miyiz” sorusunu Atalay, “Biz öyle bir şey beklemiyoruz. Ama bunun üzerinde şu günlerdeki gelişe bakarsak, günde bir kaç yüz kişi geliyor. Artışları da göz önüne alarak hazırlık yapıyoruz” diye cevapladı.
  Bir gazetecinin “Suriye'deki yönetim boşluğu dolayısıyla Kürtlerin sınıra yakın yerlerde yönetimi ele geçirdiği” iddialarını hatırlatarak değerlendirmesini sorması üzerine, “Öyle bir şey söz konusu değil. Dışişleri Bakanımız o konuda da bilgi verdi. Bu her yerde mevzi olarak olabilir. Küçük bir yerde öyle bir bayrak olayı olmuş. Öyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

  Gazetelerde Van'daki bazı AFAD çalışanlarına yönelik operasyon haberlerinin yer aldığını da hatırlatan Atalay, şöyle devam etti:

  “O konu valimizin kontrolünde. Bizzat valimizin yürüttüğü bir çalışmadır. AFAD sistemi şöyledir; AFAD bir tanedir, Ankara'da merkezdir. Bizim illerde elemanlarımız yoktur, onlar valiliklere bağlı elemanlardır. Ama Van'da bu operasyonda gözaltına alınan kişilerin tamamı şu süreçte geçici olarak göreve alınanlar. Deprem sebebiyle yaklaşık 7 bin kişiyi, hem de Van'daki göçü önlemek için, değişik işlerde çalıştırmak üzere geçici eleman almıştık. Bunlar önce 6 ay için sonra da süresi bir miktar uzatıldı. Bu gözaltına alınanların da tamamı o şekilde göreve alınanlar. Yapmaya çalıştıkları işleri de biliyorsunuz. Oradaki konutlardaki tespitlerde onların ağır hasarlı, az hasarlı gibi ölçümleriyle ilgili 38 kadar konutta değişiklik yapmışlar.”

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı