Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atalay'dan depremle ilgili ilk açıklama

  A.A
  23 Ekim 2011 - 16:41Son Güncelleme : 23 Ekim 2011 - 17:07

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van'da meydana gelen deprem nedeniyle il merkezinde 10 bina, Erciş'te 25-30 bina ve bir öğrenci yurdunun yıkıldığını bildirdi.

  Atalay, Başbakanlık Merkez Bina'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, Van Valisi Münir Karaloğlu ve Erciş Kaymakamı Ramazan Fani'den aldıkları bilgileri gazetecilere aktardı.
  Beşir Atalay, “Van merkezde 10 civarında bina yıkılmış, Erciş'te 25-30 arası bina, biri de yurt, yıkılmış durumda. Merkeze bağlı bazı köylerde Alaköy, Mollakasım köyü gibi birkaç köyümüzde belki biraz daha fazla hasar olabilir. Köylerle ilgili henüz tam bir tespit yapılmış değil ama şu anda Valimiz helikopterle köylerle ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar” diye konuştu.
  İlk andan itibaren yakın bölge illeri başta olmak üzere hem AFAD'ın hem sağlık teşkilatının hem de Kızılay'ın bütün imkanlarının seferber edildiğini bildiren Atalay, Türk Kızılayı'nın Muş, Elazığ ve Erzurum'daki büyük depolarından malzeme taşıyan tırların bölgeye hareket ettiğini bildirdi. Atalay, “Hava soğuk olduğu için öncelikle gerek şehirde gerek köylerde çadır, katalitik soba gibi ve gıda gibi destekler öncelikle götürülüyor” dedi.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa süre sonra İstanbul'dan Van'a hareket edeceğini, kendilerinin de Van'a gideceklerini açıklayan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Sağlık Bakanımız şu anda orada. İki tane uçağımız ve dört ambulans helikopterimiz de orada. Sağlıkla ilgili hiçbir sorun yok. İnşallah hasar çok fazla olmaz. O konuda şu anda vereceğimiz bilgiler yanıltıcı olabilir yani iyi bilgi almadan o konuda çok ileri şeyler söylemiyorum ama Valimizin ve Kaymakamımızın, özellikle hasarın en fazla olduğu Van ve Erciş ile ilgili bilgileri aktarmış oldum.”

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kış şartlarına uygun hazırlanmış malzemeler ve arama kurtarma ekiplerinin malzemelerini taşıyan 2 adet C-130 uçağının Etimesgut'tan kalkacağını, THY'nin 160 kişilik büyük bir uçağının malzeme ve gidecek personeli bölgeye götüreceğini belirterek, “Her türlü imkanlarımız seferber oldu. Olayın büyüklüğünü, hasarın kapsamını verilen bilgiler dışında henüz bilmiyoruz. Ama en azamisini dikkate alarak, kurtarma, yardım, barınma ihtiyaçlarıyla ilgili hizmeti anında ulaştırmak istiyoruz”dedi.

  Atalay, Başbakanlık Merkez Binadan ayrılırken yaptığı açıklamada, kış şartlarına uygun hazırlanmış malzemeler ve arama kurtarma ekiplerinin malzemelerini taşıyan 2 adet C-130 uçağının Etimesgut'tan kalkarak bölgeye gideceğini bildirdi.

  Koordinasyon içinde çalışmaların en iyi şekilde yürütüleceğini söyleyen Atalay, “Temennimiz bu depremin hasarının fazla olmaması yönünde” dedi.

  Atalay, bir gazetecinin “Haberleşme ve ulaşım alanında çok büyük bir

  sıkıntı yaşanıyor. Bu konuda çözüm ne olacak?” şeklindeki sorusu üzerine,

  “Biraz önce Ulaştırma Bakanımız ile görüştük. İki numara verilecek ve bütün acil aramalar o numaralara yapılacak. Bunların ikisi de kullanımda. Birisi 112 ve diğeri de 155. Oralar, acil afet durumuyla irtibatlanacak. Biraz sonra bu düzen kurulacak ve duyurulacak” yanıtını verdi.

  Vatandaşların ayrı ayrı numaraları aramasının telefonları kilitlediğini ifade eden Atalay, “Van Valimizin de böyle bir ricası oldu. Bu durumun haberleşmeyi 'çok aksattığını' ifade etti. Biraz sonra haberleşme ile ilgili sistem kurulduğunda daha net bir açıklamayı da yapacağız” diye konuştu.

  Sorular üzerine, ölü ve yaralı konusunda şu an için net bir bilgi olmadığını belirten Atalay, yanlış bir bilgi vermek istemediğini söyledi.

  Beşir Atalay, son durumun tekrar sorulması üzerine, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı yaptıklarını, herkesin üzerine düşeni dikkatli şekilde yürüttüğünü belirtti.

  Atalay, “Kim nerede nelerle meşgul iş bölümümüzü de yaptık. Şimdi biz hareket edeceğiz. 1,5 saat sonra THY'nin 160 kişilik büyük bir uçağı yine buradan malzeme ve gidecek personeli götürecek. 2 adet C-130 uçağının şu an itibariyle kalkıyor olması lazım. Diyarbakır'dan yine helikopterlerimiz hareket halinde oraya. Her türlü imkanlarımız seferber oldu. Olayın büyüklüğünü, hasarın kapsamını verilen bilgiler dışında henüz bilmiyoruz. Ama en azamisini dikkate alarak, kurtarma, yardım, barınma ihtiyaçlarıyla ilgili hizmeti anında ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı