Gündem Haberleri

  Atalay'dan "Açılım" açıklaması

  A.A
  07.11.2009 - 23:36 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Demokratik Açılım”ın birinci kısmının demokrasinin standardını yüceltmek, ülkede demokratik sistemi derinleştirmek, ikinci ayağının ise terörü sonlandırmak ve kardeşliği yeniden kurmak olduğunu söyledi.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay partisinin İstanbul İl Başkanlığının “Siyaset Akademisi” programı kapsamında Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde katılımcılara “Milli Birlik
  ve Kardeşlik Projesi” hakkında bilgi verdi.

  Korkuyla toplumsal sorunların çözülemeyeceğini belirten Atalay, herkes birbirinin yerine kendisini koyarak empati yapması gerektiğini, sorunların ancak bu şekilde çözülebileceğini kaydetti.

  Bu nedenle söz konusu projeyi organize ettiklerini belirten Atalay, “Demokratik Açılım'ın iki boyutu var. Birinci boyutu, demokratik haklarımızın genişlemesi, demokrasimizin standartlarının genişletilmesi ve herkese daha fazla özgürlük, daha fazla insan hakları” diye konuştu.
  Tüm sorunlarla ilgili daha fazla özgürlük getirmek istediklerini belirten Atalay, daha fazla özgürlükten hiçbir ülkenin, hiçbir toplumun zarar görmeyeceğini vurguladı.

  Bakan Atalay, söz konusu projeyle ilgili toplumsal boyutta çalışmalarının da olduğunu, iktidara geldikleri 2002'den bu yana her zaman “Demokratik Açılım” yanlısı olduklarını vurguladı.

  İktidara geldikleri ilk yıl olağanüstü hal bölgesi uygulamasını kaldırdıklarını hatırlatan Atalay, bugüne kadar Türkiye'de demokratik alanı genişletmek için her türlü çalışmayı yaptıklarını dile getirdi.

  “Bugün, bu demokratik alan genişlerken, insanlar kendilerini daha fazla özgür hissederken, üniter yapımız asla zarar görmeyecektir” diyen Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu hassasiyetlerimizden asla taviz vermeyiz. Resmi dilimiz Türkçe'dir.
  Eğitim dilimiz Türkçe'dir. Bizim Anayasamızın başlangıç maddeleri vardır.

  Cumhuriyetimizin ilkeleri vardır. Bunlar Demokratik Açılım'a engel değildir.

  Demokratik Açılım'ın birinci kısmı, demokrasinin standardını yüceltmek, ülkemizde demokratik sistemi derinleştirmektir.

  İkinci ayağı, terörü minimize etmek, terörle mücadele, terörü sonlandırma, ülkemizde kardeşliği yeniden kurmaktır. Bu konuda içi yanan birisi olarak şunu söyleyeyim; arşivleri, yayınları inceledikçe o kadar hayıflanıyorum ki... Büyük Türkiye, Büyük Türk Milleti... Birbirine kardeşlikle bağlı, bütün medeniyet değerleriyle birbirini seven bir millet, böyle birbirine nasıl kutuplar haline getirilmiş... 'Nasıl böleriz, nasıl kardeşliği zedeleriz, nasıl insanları birbirine düşman ederiz?' Sanki çalışılmış ve bütünlüğümüz çok zarar görmüş. Kimisi 'sağ-sol' demiş, kimisi 'mezhep ayrılıkları' demiş, kimisi 'etnik ayrılıklar' demiş ve bunlar körüklenmiş.
  Bunların elinde fitne-fesat bazı unsurlar da var. Bunun sonucunda Türk Milleti, vatandaşlarımız, ülkemiz bundan çok büyük zarar görmüş.”

  OYNAKLARIN ELİNDEN O OYUNLARI ALACAĞIZ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki niyetini ve samimiyetini herkesin bildiğini ve O'na güvendiğini ifade eden Atalay, “Başbakanımızın gözlerine bakarsanız, kalbindekini, kafasındakini okursunuz. Bu konuda öncelikle vatandaşlarımızla ülkemizle oynakların elinden o oyunlarını alacağız. Vatandaşlarımızın kardeşliğini, bütünlüğünü sağlayacak, aradaki fitneleri, düşmanlıkları giderecek, tekrar medeniyet değerleriyle vatandaşlarımızı birleştirip, bütünleştireceğiz. Onun için buna 'Milli Birlik ve Kardeşlik' diyoruz proje olarak. Biz bunu sağlayacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

  TERÖRLE MÜCADELE

  Terörle mücadele konusunda güvenlik açısından her şeyi yaptıklarını, güvenlik güçlerine her türlü desteği sağladıklarını belirten Atalay, şöyle devam etti:
  “Son iki yılda, diğer dönemlerde olmayan farklı bir destek, imkan verdik. Sınır ötesi harekat. TBMM'ye tezkere gönderdik ve o da çıktı, ama terör bitmiyor. Dünyada diğer ülkelerin de hepsi biliyor ki sadece güvenlik tedbirleriyle terörü bitiremiyorsunuz. Bunun yanında hukuki, siyasi, insani, psikolojik, ekonomik boyut gibi pek çok unsur var. Konuyu bir bütün olarak ele almamız gerekiyor. Yani güvenlik boyutuyla değişmedi, aynı şekilde devam ediyor. Tezkerenin 3. yılını yeni yeniledik. Güvenlik açısından diğer çalışmalar da devam ediyor.”

  TERÖRE VERİLEN DESTEK

  Bakan Atalay, geçmişte Avrupa'daki değişik ülkelerin teröre destek verdiğini, Avrupa'da terör örgütünün uzantılarının, finans kaynaklarının bulunduğunu söyledi.
  Başbakan Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı'nın ve kendisinin, terörle mücadele konusunda girişmeleri sonucu, Avrupa'daki söz konusu ülkelerin artık teröre destek vermediğini ifade eden Atalay, “Fransa'nın bile terör örgütüyle mücadele konusunda somut adımlar atmaya başladığını” ifade etti.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun son olarak Kuzey Irak'ı ziyaret ettiğini hatırlatan Atalay, “Kuzey Irak, Türkiye'ye saldırılar yapan, terör getiren, terör örgütünün yaşama yeri olmaktan çıkacak” dedi.

  BU, BÜTÜN TÜRKİYE'NİN SORUNUDUR

  Hazırladıkları projenin önümüzdeki hafta TBMM'ye geleceğini anımsatan Atalay, “Bu sadece AK Parti'nin projesi değil. Terör sadece AK Parti'nin bir sorunu değil. Sadece Hükümet'in de bir sorunu değil. Bu, bütün Türkiye'nin sorunudur. Bütün Türkiye'nin terördür. Özellikle bütün siyasi partilerin sorunudur” diye konuştu.
  Toplumsal mutabakatı sağlayarak, “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi”ni çıkartmak istediklerini ifade eden Atalay, herkesin görüşünü almak amacıyla sivil toplum kuruluşları ve iki parti dışındaki tüm siyasi partilerle görüştüklerini kaydetti.

  “Bu konular büyük konular. Büyük konuları dirayetli, güçlü iktidarlar çözer” diyen Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Eğer her tepkide sallanırsanız bu konular çözülmez. Siyaset gibi küçük hesaplar yapılarak bu konular çözülmez. Türkiye'de 'böyle gelmiş böyle gider' denilen konulara dokunuyoruz. AB'yi dondurmuşlardı 1959'dan bu yana, ama biz onu çözdük. Türkiye'nin bu sorununu da çözmesi gerekir. Allah'ın izniyle de çözeceğiz. Bu konuda bizim muhatabımız millet ve milletin temsilcileri olan TBMM'dir. Bu konuda illegal yapılar, kişiler asla bizim muhatabımız değil.”

  Atalay, terörün büyük bir sektör olduğunu, hiçbir şeyin göründüğü kadar yalın olmadığını, terörün arka planında çok farklı şeylerin bulunduğunu kaydederek, siyasi ve ticari bir sektör olan terörden faydalananlar bulunduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı