Gündem Haberleri

  Atalay: “Yakalama çalışması sürüyor”

  A.A
  19.01.2011 - 10:15 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay tutukluluk sürelerini düzenleyen yasa değişikliğinin ardından tahliye olan ve kayıplara karışan Hizbullah sanıklarının yurt dışına kaçtıklarına dair ellerinde herhangi bir bilgi olmadığını, kayıpları yakalamak için çalışmaların ise sürdüğünü söyledi.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CMK'nın 102.  maddesi kapsamında tahliye olanların, yurtdışına kaçıp kaçmadıklarına yönelik  kendilerine bir bilgi ulaşmadığını, yakalanmaları için çalışmaların sürdüğünü  bildirdi.

  Atalay, İçişleri Bakanlığında 81 ilin valisinin katılacağı değerlendirme  toplantısına girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin CMK'nın 102. maddesi kapsamında tahliye olanlardan,  gerekli imzaları atmaya gelmeyenlere yönelik çalışmaların sorulması üzerine Bakan  Atalay, “Çalışmalarımız tüm yoğunluğu ile devam ediyor. Güvenlik birimlerimiz o  konuda ellerinden geleni yapıyor. Çalışmalar, en kapsamlı şekilde sürdürülüyor”  yanıtını verdi.

  Başka bir gazetecinin söz konusu kişilerin Suriye ya da İran'a  kaçtıklarına yönelik bazı iddiaların olduğunu belirtmesi üzerine Atalay, “Yurt  dışına çıktıklarına ilişkin bir bilgi yok” diye konuştu.

  İstanbul-Ankara yolunda bir otobüsün kurşunlandığına ilişkin soru üzerine  de İçişleri Bakanı Atalay, olayın silah sıkılmasından değil, taş atılmasından  kaynaklandığını söyledi. Atalay, sisli hava dolayısıyla bazı yanlış  anlaşılmaların olduğunu bildirdi.

  “Çayyolu'nda operasyon yapan polislerin görev yerlerinin değiştirildiği  belirtiliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Atalay, “Bunlar  Ankara vilayetinin işi, bakanlığın işi değildir. Onlar da soruşturmalarını  yapıyorlardır. Herhalde gereğini yaparlar” dedi.

  DHKP-C terör örgütüne yönelik bir operasyon başlatıldığına yönelik bir  soru üzerine de Beşir Atalay, değişik tarihlerde organize suç örgütlerine yönelik  operasyonların daima olduğunu vurguladı.

  Bakan Atalay, ÖYSM'nin yapısını düzenleyen yasa teklifine ilişkin ise  şunları söyledi:

  “Polis meslek yüksekokuluna girecek lise mezunlarına ilişkin orada  yanlış yorumlar yapılıyor. 2001'den önce liseler arasında bir ayrım yok.  Üniversite sınavına giren bütün lise mezunları içinden üniversite sınav sonucuna  göre polis meslek yüksekokulları öğrenci alır. 2001'de bir değişiklik yapılmış,  lise sıralaması getirilmiş. Bazı liseler; genel lise, erkek teknik lisesi, kız  meslek lisesi gibi...Meclis'te arkadaşlarımızın verdiği yasa teklifinde tekrar  eski hale dönülüyor. Oradaki sıralama kaldırılıyor, lise ve dengi okul mezunları  hepsi orada sadece imam hatip lisesi mezunları değil, diğer bazı liseler de  kapsamın dışında kalmıştı. O zaman liseler arasında büyük bir ayrımcılık  yapılmış, bu yeni teklif bir anlamda o ayrımcılığı kaldırıyor, eşit ve adaletli  bir uygulama getiriyor. Yani lise ve dengi okullardan mezun olanlar, üniversite  sınavına giriyor, aldıkları puanlara göre de polis meslek yüksekokulu ya da polis  akademisine öğrenci olarak girebilecekler. Bu teklif de ondan ibaret.”
         

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı