Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atalay: Uludere'nin iyi soruşturulması lazımdır

  Hürriyet Haber
  06.01.2012 - 10:42 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat’ın Uludere'de 35 kişinin ölümüyle ilgili sorularını sorularını yanıtladı.

  Atalay şunları söyledi:

  Bu çok üzücü bir olay. Hepimiz çok üzüldük. Çok iyi yürüyen sivil vatandaşları koruyan bir süreç varken bu olay meydana geldi.

  Terörle mücadele ama sivil vatandaşa zarar vermeme hassasiyeti yürütüyoruz.

  Bu defa böyle bir olay meydana geldi ve herkesi çok üzdü. Hem yargı hem de idari soruşturma sürüyor ve gizlilik kararı alındı. Onu ihlal etmemek bizlere de bağlı.

  Bu operasyonlar noktasal istihbaratla yapılan operasyonlar vardır bir de sınır güvenliği ve oradaki hareketlerin göz önüne alınarak yapılan operasyonlar vardır.

  Uludere’deki olay ikinci tür bir istihbaratla yapılan operasyondur.

  Bu olayın iyi soruşturulması için gizlilik sürecinin iyi yürümesi lazımdır.

  Bu olay çok önemlidir. İncelemeleri değerlendirmeleri beklemeden ön hükümler vererek isabetli davranmış olmayız.

   

  TİYATRO ÇADIRINA KENDİLERİ GİTTİ

  Uludere’ye gidip vatandaşlarımızın acılarını paylaştık, gözyaşı döktük. Hasip Kaplan terbiyesizce tehdit etti. Bakanların gelmemesi için. Ana muhalefet partisi lideri 'tiyatro çadırına gittiler' dedi.

  Tiyatro çadırına kendileri gitti. Orası şov çadırıydı ve Hasip Kaplan’la el ele şov yaptılar. Bizim gittiğimiz taziye eviydi. Gittik yine gideceğiz. Onlara bazı sözler verdim.

   

  “BDP ŞİDDETLE KENDİ ARASINA MESAFE KOYMADI”

  Biz milletin temsilcilerinin parlamentoya gelmesini çok istiyoruz. Ama herkes terörle şiddetle arasına mesafe koysun. Düşünce şiddet içeriyorsa o düşünce özgür olamaz. Bizim çabamız Türkiye’de şiddet içermeyen her düşüncenin özgür olması. BDP şiddetten arındırılmış bir temsil maalesef sağlayamadı.

  BDP’ye biz çok güç vermeye çalıştık. Ama BDP Diyarbakır’da kaldı. Şiddetle kendi arasına mesafe koymadı.

   

  “TEMEL NİTELİĞİMİZ TÜRKİYE’Yİ NORMALLEŞTİRMEK”

  AK Parti’nin baskıcı bir parti haline geldiği asla doğru değildir. Bizim temel niteliğimiz Türkiye’yi normalleştirmek. Bu biraz durağanlaşmış gibi görünüyorsa bunun sebebi yeni anayasa çalışmalarının öne çekilmiş olmasıdır. AK parti reformcu misyonunu kaybetmez.

   

  Terörle mücadelede Kuzey Irak’tan daha çok destek ve daha aktif tutum bekliyoruz. Kuzey Irak’ta terör örgütünün bulunması kendi içlerinde de çok büyük sorun oluşturur. Bu konuda çok iyi düşünmeleri lazım. Herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı