« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atalay: Kadın sporcular daha başarılı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) Türkiye Olimpiyat Komitesi ile işbirliği ile düzenlediği IOC Bölgesel Kadın ve Spor Semineri İstanbul'da başladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ataköy Olimpiyatevi'nde başlayan ve 3 gün sürecek olan seminere 14 ülkeden gelen bayan temsilcilerin yanı sıra, bayan hakemimiz Lale Orta, milli okçu Elif Ekşi, Yüzme Federasyonu Başkanı Sema Küçüksöz, Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre ve Atlet Alper Kasapoğlu da katıldı.

Toplantının açılış bölümünde bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, kadının az imkanlarda büyük başarılar elde ettiğini vurgulayarak, “Kadınlar bu nedenle erkeklerden daha başarılı. Bayanlarla iyi geçinmenin vakti geldi, çünkü çok yakın gelecek bayanların olacak” dedi.

Dünyada hızlı bir şekilde bayan sporcu ve yönetici artışının olduğunu kaydeden Atalay, bunu Türkiye'de de gözlemlemekten ayrıca mutlu olduklarını söyledi.

Mehmet Atalay, Bayanlar Avrupa Voleybol Şampiyonası'nın finallerini yakın bir geçmişte Türkiye'de gerçekleştirdiklerini dile getirerek, şu görüşlere yer verdi: “Ekibimiz bu turnuvada 2. oldu. Bugün ülkemizde futbol çok popüler, Hakan Şükür en ünlü futbolcumuz, ancak belki onun kadar popüler bir voleybolcumuz Neslihan Demir var. Atletizmde 5 bin metre dünya rekoru bir Türk sporcusu Elvan Abeylegesse'de, Atina olimpiyatlarda Nurcan Taylan dünya rekoru kırarak ilk altın madalyayı kazandırdı. Bütün bunlar spor kültürünü geliştiriyor ve bayanların spora başlamasına vesile olmaktadır. Bayan sporcu sayımız hızla artmaktadır. Biz sadece spor yapmalarını istemiyoruz, sporu  yönetmelerini de istiyoruz. Nazlı İmre, Sema Küçükksöz gibi bayanlar Türk sporunda önemli görevler almıştır. Görevimiz çok büyük, önce Türkiye'de bayan sporcu sayısını arttıracağız, milyonlara ulaştıracağız, ondan sonra da yetiştirdiğimiz şampiyonları dünyanın hizmetine sunacağız.” IOC Kadın ve Spor Komisyonu Üyesi Elizabeth Ferris ise sporun herkese ait olduğunu ifade ederek, “21. yüzyılda yaşıyoruz, kadınların spordan soyutlanmaması lazım” dedi.
Kadınların da sporu yönetmelerinin gerektiğine dikkat çeken Ferris, “Kadınlar da en az erkekler kadar spor yöneticiliği yapabilir. İnsanların yüzde 51'ini oluşturan kadınlar, sporun her alanında erkeklerle aynı seviyede olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı ise sporda her türlü ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı olunmasının gerektiğini dile getirerek, “Bir bayan da futbol takımı çalıştırmalı, neden çalıştırmasın?” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz