Gündem Haberleri

  Atalay: "Güçlü bir paket"

  Birkan YILDIZ/ANKARA, (DHA)
  11.09.2013 - 15:56 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay demokratikleşme paketiyle ilgili olarak açıklama yaptı.

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, demokratikleşme paketi ile ilgili olarak, "Burada tabi toplumumuzun her kesimini kuşatan düzenlemeler var. Çözüm süreci de bunun içinde. Hepsini birlikte ele alan geniş bir paket" dedi.

  Atalay, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı'nın ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Toplantıda, "demokratikleşme paketi" diye nitelendirdikleri çalışmayla ilgili değerlendirme yaptıklarını ifade eden Atalay, "Bugünkü 4 saatlik çalışmayla tamamlayamadık. Daha önce bundan zaten bahsetmiştik. Sayın Başbakanımız da yurt dışına giderken "Arjantin dönüşü bu konuyu çalışacağız" demişti. Bizim uzun süredir üzerinde çalıştığımız, olgunlaştırdığımız paketin unsurlarıyla ilgili bir sunum yaptım. Bunlar üzerinde müzakereye devam edeceğiz" diye konuştu.

  Atalay, önümüzdeki cuma günü AK Parti MKYK toplantısının ardından demokratikleşme paketiyle ilgili bir çalışma yapacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

  "Bu demokratikleşme paketi biliyorsunuz çok kapsamlı bir paket. Yani uzun süredir üzerinde çalıştığımız, pekçok unsur var. Şimdi o unsurlara değinmeyeceğim. Ama toplumumuzun değişik kesimlerinin ihtiyacını karlşılayacak kapsamlı bir paket. Bizim biliyorsunuz parti ve hükümet olarak genelde başından beri bir yaklaşımımız var. Bütün toplumsal sorunlarımızı mümkün olabildiğince daha fazla demokratikleşmeyle çözmek ve demokratik yaklaşımlarla çözmek. Bu yönde çok düzenlemelerimiz var."

  "Sesiz Devrim" adlı kitabı hazırlayarak yayımladıklarını ve bu kitabın da okunmasını tavsiye eden Atalay, "Bu da onların devamı olan bir çalışma. Burada toplumumuzun her kesimini kuşatan düzenlemeler var. Çözüm süreci de bunun içinde. Hepsini birlikte ele alan geniş bir paket. İnşallah cuma günü tamamlayacağız" şeklinde konuştu.

  "Güçlü bir paket"

  Paketin, uygun zamanda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağına dikkati çeken Atalay, "Çünkü güçlü bir paket. Bizzat kendisi tarafından açıklanmasını arzu ediyoruz. O zaman daha geniş bilgileri de sunmuş olacağız" ifadesini kullandı.

  Atalay, paketin hangi tarihte açıklanacağının sorulması üzerine, "Açıklama için tarih belli değil. Cuma günü çalışacağız, inşallah o gün bitiririz. Bitiremezsek devam eder. Çünkü bu çok uzun bir şey. Çok başlık var. Dolayısıyla da biraz tabi detaylı analiz gerekiyor" dedi.

  Bir başka gazetecinin, "Kamuyouna yansıyan başlıklar dışında yeni sürpriz başlıklar olacak mı" şeklindeki soruya da Atalay, "Biz kamuyonua hiç bir açıklama yapmadık. Onlar yorumlar, yaklaşımlar" şeklinde yanıt verdi.

  ÇELİK: "İKİNCİ TOPLANTI CUMA GÜNÜ"

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı