Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atalay: Çipli pasaport başvurusu online olacak

  09 Nisan 2010 - 13:05Son Güncelleme : 09 Nisan 2010 - 14:27

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bugün bir gazetede yayınlanan ''AB standarlarına uygun pasaportlar sadece Ankara'da hazırlanacak. 81 ilden gelen müracaatlar tek merkeze yığılacak'' iddiasına yanıt verdi.

  Atalay, Haziran ayında başlayacak çipli pasaport uygulaması için başvuruların online yapılacağını ve yığılmanın olmayacağını söyledi. Atalay, başvurduktan 3 gün sonra pasaportların teslim edileceğini belirtti.

  Çipli pasaportlar 1 Haziran'dan itibaren verilecek

  Konya’da yapılan Reform İzleme Grubu toplantısına katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çipli (biyometrik) pasportların 1 Haziran’dan itiraben verilmeye başlanacağını ve eski pasaportların da 2015 yılına kadar geçerli olduğunu söyledi.

  Bakan Atalay, hükümet olarak vatandaşın çağdaş standartlara kavuşması için çalıştıklarını söyledi. Adrese dayalı nüfus kayıtlarıyla, nüfusun yakından izlendiğini bulun da reform olduğunu söyledi. İki çalışma daha olduğunu belirten Bakan Atalay, “Yeni biyometrik pasaport ve yeni bir kimlik. Kimlikle ilgili Bolu’da pilot çalışma devam ediyor. Pasaportla ilgili bilmeden çok cahilce bir haber yapılmış, keşke olup biteni öğrenip doğru haber yapılsaydı. Olup bitenleri baltalayan değil, olumluları güzellikle doğrulukları düzenleyen bir bakış geliştirmek lazım. Yeni bir sistem yapıyoruz. Olumsuzluklarla haber yapılıyor” dedi.

  10 yıl geçerli

  Bakan Beşir Atalay, çipli (biyometrik) pasaportların 1 Haziran’dan itibaren verilmeye başlanacağını belirtti. Atalay şunları söyledi:

  “Pasaportlar basılıyor. Vatandaşın pasaportu kırmızı, diplomatınki siyah olacak. Mevcut pasaportların geçerlilik süresi 2015 yılına kadardır. Bizim bir yılda bütün pasaportları değiştirme kapasitemiz var. Değiştirmek istemeyen 2015 yılına kadar mevcut pasaportunu kullanabilir. Yeni verilen pasaportlar 10 yıl süre ile olacak. Kullanıma sunulacak olan bir web sitesi var. Online başvuru kabul edecek. Randevu sistemi ile çalışılacak. Nasıl çalışacağı ve başvuru yapılacağı web sitesinde yer alacak. Harç kanununda da artış olmayacak. Mevcut harç kanunu geçerli olacak. Kullanım süreside 5 yıldan 10 yıla çıkacak. Böylece, vatandaşımızın sürekli değiştirmek zorunda kalmamasını istiyoruz. Ayrıca bir çağrı merkezimiz olacak. Yeni tip pasaport uygulaması ile birlikte diğer batı ülkelerinde olduğu gibi yalnız bir merkezden tanzim edilecek. Şu anda bizim sınırlı sayıda merkezde pasaport veriliyor.İllerde ve yaklaşık 100 ilçe merkezinde. Bu sistem devreye girdiğinde illerde ve tüm ilçelerden pasaport için başvuru olacak. Şimdi biz, pasaportun hazırlanması ve vatandaşın eline ulaşması konusunda çalışıyoruz. Vatandaşın başvrusu ile eline ulaşmasını 3 gün süre olarak planlıyoruz.”

  Pasaport için kurulacak web siteye Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı’nın resmi web siteleriyle birlikte ‘www.epasport.not.gov.tr’ adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 56 Yorum }
  • mutta kartal 9.4.2010 20:41:46
   turkiye senelerdir cipli pasaport diye ugrasiyor ha bugun ha yarin veriyoruz rusya bizden sonra basladi cipli pasaporta verecegiz diye bugun lerde veriliyor ustelik 1000 ruble gibi bir paraya 35 dolar gibi bir para turkiye hukumeti ise milleti nasil soyup sogana ceviririm diye dusunuyor
  • timbaz timbaz 9.4.2010 18:53:26
   chipsiz alma imkani var mi acaba.... baska turlu ucuza gelmeyecek anlasilan....<br>ilerce chip i de buluruz
  • Samet Turkmen 9.4.2010 17:29:33
   Yeşil pasaport sadece defter ücreti (120 TL) verilerek alınırken,iişe yaramayan lacivrt pasaport defter ücreti(120)+harç ücreti(450 bir yıllık) toplam 570 TL verilerk alınıyorYani bir asgari ücret verilerek.Dvlet büyüklerimiz bizi çok seviyor yurtdsına gıderız de bır daha dönmeyiz diye korkuyorlar:)
  • ferah karabulut 9.4.2010 16:45:59
   Esasında çok rahat edeceğiz çipli pasaport olursa.Birde ücret konusunda bilgilendirseniz ne güzel olur?Rakamdan bahsetmemeleri aklıma şu soruyu getiriyor.1 yıl içerisinde gidip geldiğimiz ülkelerin vize masraflarını toplarsak = 1 çipli pasaport ücretine denk gelecek sanırım.Eyvah yani...
  • türkoglu türk 9.4.2010 16:38:37
   gecin ya bu işleri!!sen mangırdan haber ver?kimleri zengin edeceksiniz ondan haber ver?bana bağmı bagıslıyorsun feraha ulaşacakmısız!pasaportla anayasayla ugrasacagınıza işsizlikle terörle cahille katille uğrasın!boş işler uzmanları!!!
  • Omer Faruk 9.4.2010 16:33:15
   Pasaport çipli olduğunda kel vatandaş pasaportu olan lacivert pasaport, asil vatandaş pasaportu olan ve bir çok ülkeye vizesiz gitme ayrıcalığına sahip yeşil pasaportun özelliklerini kazanacak mı?<br> Ayrıca yeşil pasaport kaç para işe yaramayan laci pasaport kaç para?
   
  HaberlerEto'oBeşiktaşTransferavusturyalı türkler bayrak yasağına tepkiliavusturya türk bayrağı yasağıSPÖ15 Temmuz darbe girişimi