Ataköy arsasında fiyat yarıya indi

Hürriyet Haber
26.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul'daki en değerli imarlı arsa olan Ataköy arsasını üç kez satamayan Toplu Konut İdaresi, dördüncü ihaleye çıkıyor. İdare, dördüncü ihalede daha önce 232.5 milyon dolar olarak belirlediği muhammen bedeli yarı yarıya indirerek 111 milyon dolar olarak belirledi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Ataköy 6'ıncı mahallede bulunan 214 bin 160 metrekare büyüklüğündeki arsasını, 4'üncü kez satışa çıkardı. Konut, yerel çarşı, okul, çocuk bahçesi, spor ve oyun alanı yapımı planlanan arsa için daha önce 232.5 milyon dolar (64 trilyon lira) olarak belirlenen muhammen bedel, bu ihalede 111 milyon dolara (30.7 trilyon lira) indi. İhale için 3 milyon 330 bin dolar da (922 milyar lira) geçici teminat belirlendi.

Arsanın satışına ilişkin şartname, TOKİ'nin Bilkent'teki binasından 100 milyon lira bedelle alınabilecek. Kapalı teklif almak suretiyle yapılacak arsa satışına katılmak isteyenlerin, gerekli belgeler ve teklifleri, İdare'ye 30 Eylül saat 12.00'ye kadar teslim etmeleri gerekiyor. Teklifler, aynı gün saat 14.00'te açılarak değerlendirilecek. İdare, gerektiğinde teklif verme süresini uzatabilecek. İhaleye ilişkin ilan, 19 Eylül Cumartesi günkü Resmi Gazete'de de yayımlandı.

Arsayı ilk olarak geçen yıl 27 Mayıs'ta satışa çıkaran TOKİ, 232.5 milyon dolar muhammen bedel belirlemişti. İhalede arsa satılmayınca, aynı yıl Temmuz ayında yapılan ekspertiz çalışmasında arsanın değeri 111 milyon dolar olarak tespit edildi. Ekspertiz çalışmasından sonra, geçen yıl Ekim ayında tekrar açık artırma yöntemiyle satışa çıkarılan arsa için şartnameye uygun teklif gelmedi.

65 TRİLYON

Bunun üzerine bu yıl 4 Eylül'de 30 trilyon 525 milyar lira muhammen bedel ile üçüncü kez ihale açıldı. Ancak, gelen teklifler değerlendirmeye layık görülmedi. TOKİ, yaklaşık 40 trilyon lirası Ataköy'deki arsadan olmak üzere, konut ve arsa satışlarından bu yıl 65 trilyon lira gelir bekliyor. Ancak, büyüklüğü ve değerinin yüksekliği nedeniyle, arsanın peşin bedel ile satılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı