Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atabeyler sanıkları ve Sauna’cı YAŞ’ta

  Saygı ÖZTÜRK/ ANKARA
  03 Ağustos 2006 - 00:28Son Güncelleme : 03 Ağustos 2006 - 00:28

  Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararıyla ihraç edilmesi beklenen subay ve astsubaylar arasında kamuoyunda büyük yankı uyandıran "Atabeyler" ve "Sauna" operasyonuna isimleri karışanlar da bulunuyor.

  Atabeyler Operasyonu sanığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Murat Eren ile aynı davanın sanıklarından Astsubay Erkut Taş’ın dosyaları Şûra’ya sunuldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bazı mühimmatı evlerinde sakladıkları gerekçesiyle haklarında Askeri Mahkemede de dava açılan Eren ve Taş’la ilgili iddianame, evlerde yapılan aramada bulunan ve Başbakanın evinin krokisi olduğu belirtilen belge, aynı gün bazı gazetelere servis yapılmıştı.

  Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır da silahlı kuvvetlere ait bazı eğitim notlarını, "Sauna Çetesi"nin lideri olduğu öne sürülen Kasım Zengin’e verdiği gerekçeyle Askeri Mahkemede 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bozkır’ın da bu nedenle ihracını öngören dosya Şûra’ya sunuldu.

  ASTSUBAYLAR BEKLEMEDE

  Umut Kitabevi’nin bombalanması emrini verdikleri gerekçesiyle 39 yıl 5’er ay hapis cezasına çarptırılan Astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz’in dosyaları ise "Terörle Mücadele Kanunu" kapsamında yargılandıkları ve cezaları henüz kesinleşmediği gerekçesiyle Şûra’ya sunulmadı. Terörle Mücadele Yasası kapsamında yargılanan kamu görevlilerinin, cezaları kesinleşmeden bağlı bulundukları kuruluşlarla ilişkileri kesilmiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı