« Hürriyet.com.tr
MENÜ

At yarışlarının Formula 1’i

Dünya yarış pistlerinin tozunu atan milyon dolarlık atlar Türkiye Jokey Kulübü’nün düzenlediği ‘Uluslararası Yarış Festivali’nde. Bugün 21’incisi koşulacak bu önemli yarışı dünya çapındaki menajeri Alastair Donald’la konuştuk

Barış AKPOLAT
SON GÜNCELLEME

Alastair Donald 1984’ten beri at yarışları organize ediyor; Dubai, Japonya, Hong Kong, Singapur, Kanada ve Avustralya gibi pek çok ülkedeki yarışlar için çalışıyor. “5 yaşımda taylara binerdim. Bu iş benim kanımda var. Jokey olmayı çok istiyordum fakat daha 17 yaşımdayken boyum 1.80 kilom da 80’e çıkınca, jokeylik hayal oldu. Bu işe sarıldım. İstanbul’a ilk 1991’de geldim. Veliefendi, kendini iyi geliştiren bir hipodrom. Avrupalılar, zeminin kalitesinden çok memnun. Burada iyi olan genelde kazanır. Fakat sürprizler de yaşanabilir. Bir atın Avrupa’dan buraya transferi neredeyse 20 bin dolar tuttuğu için sahipleri en iyi atları gönderir” diyen Alastair Donald yarışlar için bir hayli heyecanlı. Uluslararası Yarış Festivali’nde Arap atları için Malazgirt Koşusu ve Ifahr Kupası Koşusu, İngiliz atları içinse Topkapı, Boğaziçi, İstanbul ve Anadolu koşuları yapılıyor. Yarış Festivali kapsamında altı koşuda yetiştiricilik primleri dahil toplam 1 milyon 678 bin 750 Euro para ödülü dağıtılacak.

MESSI’DEN ZENGİN JOKEY İSTANBUL’DA

Lanfranco Dettori (42) 500’den fazla grup yarışını kazanmış şampiyon bir jokey. Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Şeyhi Muhammed Bin Raşid El Maktum’un yarış ekürisi olan Godolphin için yarışan ‘Frankie’ lakaplı jokey dünyanın şu anda yaşayan en iyi yarışçısı olarak biliniyor. Bir dondurulmuş İtalyan yemekleri firması sahibi de olan Dettori sadece geçen yıl 123 yarış kazandı. Yılda iki 2 milyon pound kazanıyor.

Haberin videosunu Hürriyet Web Tv’de ‘Dünyanın ünlü yarış atları İstanbul’da’ başlığı altında bulabilirsiniz.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler