Dünya Haberleri

DÜNYA

  Asyı 1 yardım konvoyu Suriye'den ayrıldı

  Hürriyet Haber
  01 Ocak 2011 - 18:32Son Güncelleme : 01 Ocak 2011 - 18:32

  Gazze'ye, insani yardım malzemesi götürmek üzere organize edilen “Asya 1” adlı yardım konvoyu, Lazkiye Limanı'ndan ayrıldı.

  2 Aralıkta Hindistan'dan yola çıkan ve geçtiğimiz hafta Suriye'nin liman kenti Lazkiye'ye ulaşan konvoyda, 15 ülkeden yaklaşık 120 aktivist bulunuyor.

  Konvoyun taşıdığı insani yardım malzemeleri, Sierra Leone bayrağı taşıyan bir gemi ile 8 aktivist eşliğinde Mısır'ın El Ariş Limanı'na doğru bugün yola çıktı.
  Konvoyda bulunan diğer aktivistler ise yarın havayolu ile Mısır'a giderek, yardım malzemesinin El Ariş'e ulaşmasını bekleyecek. Aktivistler ve yaklaşık 300 tonluk yardım malzemeleri, Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze'ye ulaştırılacak.

  Geçtiğimiz hafta Lazkiye Limanı'na ulaşan konvoy, İsrail'in 2008 yılındaki Dökme Kurşun adlı saldırısının yapıldığı tarih olan yılbaşı gecesi Gazze'ye geçmeyi planlıyordu. Ancak Mısır yetkili makamlarından beklenen geçiş onayının gecikmesi ve yılbaşı gecesi Gazze'ye geçilmesine izin vermemesi nedeniyle konvoy bu amacını gerçekleştiremedi.

  Mısır yetkili makamları konvoyda yer alan 46 İran ve Ürdünlü'ye de geçiş izni vermemiş, İran tarafından hibe edilen 10 jeneratörün de yardım malzemelerinin arasından çıkarılmasını istemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı