Asya’nın annesi kurtuluşu anlattı

Arzu ÇAKIR MORİN / PARİS
12.09.2014 - 00:08 | Son Güncelleme:

Suriye’deki cihatçıların safına katılan babası tarafından kaçırılan ‘en küçük rehine’ 28 aylık Asya’yı kurtaran annesi Tunus kökenli Meriam Rhaeim, Türkiye’deki o buluşma anını anlattı:

ESKİ eşim Suriye sınırında, Hatay’da bir otelde buluşmayı kabul etti. Ben hemen erkek kardeşimle Türkiye’ye gittim. Ama Türk polisi, Hatay’da bir otel odasında ikisini yakaladı.
Asya’nın annesi kurtuluşu anlattıSuriye’nin Türkiye sınırı cihatçıların kalesi gibi. Son derece tehlikeli. Rehin alınabilirsiniz, öldürülebilirsiniz. Beni büyük bir risk aldığım konusunda uyardılar. Ama benim için ‘Ya şimdi, ya da asla’ dedim ve her şeyi göze aldım.

GÖRÜYORDUM AMA...

Türk yetkililer Asya’yı babasıyla beraber gözaltına almışlardı. Kızımı demir parmaklıkların arkasında görüyordum ama bana vermiyorlardı. Bana, Asya’nın babasıyla kalacağını ve benim Fransa’ya tek başıma döneceğimi söylediler. Yıkıldım... Suriye cehenneminden sonra küçük bir Türkiye cehennemi yaşadım. Kızıma aylar sonra bu kadar yaklaşmıştım ama bana vermiyorlardı. Çok gergin, çok yorgun, çok üzgündüm. Telefon üzerine telefon ettim. Fransız yetkilileri aradım. Fransız hükümeti Türk yetkililer üzerine baskı yaptı. Üç gün sonra, 2 Eylül’de kızıma kavuştum.
Hemen kollarıma aldım. Beni önce tanımadı. Ama durmadan annesi olduğumu tekrarladım. Sarıldım, hiç bırakmadım. Birkaç dakika sonra annesi olduğumu anladı. Şimdi yeniden hem de sonsuza dek annesiyim. Benim için ‘Kızım Olmadan Asla’ değil ama ‘Asya olmadan asla!...’ Kızımı güçlü anne sevgisi kurtardı. Kısa bir tatilin ardından normal hayatımıza başlayacağız. Asya’nın durumu iyi, kötü muamele edilmemiş, her şey normal. Yalnız bazen korkuyor. Ama her şey düzelecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı