Gündem Haberleri

  Asya enflasyon gölgesinde faiz kararları alıyor

  Reuters
  26.01.2011 - 15:02 | Son Güncelleme:

  Hindistan Merkez Bankası, enflasyondaki yükselişin önüne geçmek için, beklendiği gibi faizleri 25 baz puan artırdı ve üretim artışı için gerekli adımların atılmaması durumunda gıda fiyatlarının yükselmeye devam edebileceğine işaret etti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor             

   

  Singapur merkezli Westpac Institutional Bank’in üst düzey döviz analistlerinden Jonathan Cavenagh, “Hindistan’da ciddi bir enflasyon sorunu var ve son dönemde yetkililer bu duruma odaklanmış durumunda. Piyasanın Hintli yetkililerden daha cesur adımlar beklediğini, faizleri 50 baz puan artırmasını istediğini düşünüyoruz” diye konuştu.   

   

  Cavenagh, “Enflasyonun önüne geçmek için harekete geçmeye hazır olduklarının göstermeleri ve faizleri 50 baz puan artırmaları gerekiyordu” dedi.

   

  Hindistan Merkez Bankası Başkanı Duvvuri Subbarao, “Gıda fiyatlarında yüksek enflasyon devam ettikçe, bunun genel enflasyona yansıma olasılığı her geçen gün biraz daha artıyor” dedi.

   

  Subbarao ek olarak, “Enflasyon sorunun derinleşme riski artıyor” diye konuştu.

   

  JAPONYA DA ENFLASYON BEKLENTİLERİNİ ARTIRDI

  Enflasyon korkusu Asya’nın geneline yayılmış durumda. Japonya Merkez Bankası da yükselen emtia fiyatları yüzünden, tüketici fiyatlarındaki yükseliş beklentilerini artırdı.

   

  Ancak ülkenin deflasyon pençesinden yavaş yavaş çıkmasının, ülkenin oldukça gevşek olan para politikasının uzun yıllar boyunca devam ettireceğinin işareti olduğuna dikkat çekti.

   

  Japonya Merkez Bankası, aynı zamanda büyüme beklentilerini de artırdı ve ekonomilerinin aşamalı olarak canlanacağını açıkladı.

   

  JoB beklendiği gibi faiz oranlarını yüzde 0.1’de sabit tuttu.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı