MUŞ HABERLERİ

Asya’dan Seçmeli Ders Tavsiyesi

IHA
15.02.2016 - 13:54 |Son Güncelleme :

ÖNDER İL BAŞKANI ERKAN ASYA, SEÇMELİ DERS KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPDI

IHA

İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER) Muş İl Başkanı Erkan Asya, ahlak eğitiminin Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkün olduğunu söyledi.
Seçmeli ders ile ilgili yazılı bir açıklama yapan ÖNDER İl Başkanı Erkan Asya, dernek olarak eğitimin her alanında söz sahibi olmaya ve yaptıkları çalışmalarla gençleri geleceğe taşımaya gayret ettiklerini belirtti. 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde ilkokul 4. sınıf, ortaokul ve lise öğrencileri ve veliler için en önemli noktanın seçmeli ders olduğunu vurgulayan Erkan Asya, "Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına ‘Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in (sav) Hayatı, Kur’an-ı Kerim ve Arapça’ derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz. Ahlaklı bir toplumun yolu ahlaklı bireylerden geçer. Ahlak eğitimi ise Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür” dedi.
"Öğrencilerimizin en temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatını öğrenerek O’nu daha iyi tanımaları ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşecektir” diyen Başkan Asya, şunları kaydetti:
"Öğrencilerimiz tarafından seçmeli olarak alınan bu dersler, onların İslami konularda daha etkin bir bilgi birikimine sahip olmalarına, dini sadece akademik ve teorik bir ders olarak değil, bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacaktır. Hayatın her alanında tehlikelerle karşılaşan çocuklarımız, kendi doğrularını ve fikir yapılarını oluştururken sağlıklı bir din ve ahlak eğitimine de ihtiyaç duymaktadırlar. Doğdukları andan itibaren bütün ihtiyaçları ebeveynleri tarafından giderilen evlatlarımızın eğitim ihtiyacı da yine veliler tarafından karşılanmalıdır. Kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar, zararlı arkadaşlar gibi faktörlerle çevrelenmiş bir sosyal yapıda ayakları yere sağlam basan ve doğru ile yanlışı ayırt edebilen bireyler yetiştirmenin en önemli dayanaklarından biri de hiç şüphesiz doğru din eğitimidir. Dinimize ait bazı pratik uygulamalar için gerekli olan bilgi ve becerileri küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırmak gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Geleceğimizi emanet edebileceğimiz çocuklarımızı güvenli bir şekilde geleceğe taşımak için sahip olmaları gereken medeniyet tasavvurunu inşa etmemiz gerekiyor. Bugün okul sıralarında kendilerine sunulan bilgileri tertemiz bir zihin ile özümseyen genç dimağlar sayesinde hayalini kurduğumuz medeniyet tasavvuruna ulaşacağız. Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz.”
Velilere de seslenen Asya, “Bir neslin kaderini bir önceki nesil belirler. Sizler, ‘Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in (SAV) Hayatı, Kur’an-ı Kerim ve Arapça’ derslerini seçmekle sadece bir ders seçmiş olmuyorsunuz. Aynı zamanda çocuklarımızın ve milletimizin geleceğini de seçmiş oluyorsunuz. Seçmeli derslere bu hassasiyetle bakmanızı rica ediyoruz. Unutmayalım ki, geleceğin inşası gençliğin ihyasıyla mümkündür" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Asya’dan Seçmeli Ders Tavsiyesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Şubat 2016 tarihinde saat 13 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Asya’dan Seçmeli Ders Tavsiyesi haberi güncellenecektir.

MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ

19 Kasım 2019, Salı
 • İmsak
  05:27
 • Güneş
  06:53
 • Öğle
  12:04
 • İkindi
  14:42
 • Akşam
  17:06
 • Yatsı
  18:26
Sayfa Başı