Asya borsaları İstanbul’da buluştu

Hürriyet Haber
07 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2012 - 00:39

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Singapur Borsası ve Taşkent Cumhuriyet Borsası arasında mutabakat zaptı imzalandı.

İMKB’nin evsahipliğinde 5-8 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Asya Borsaları’nın İstanbul Buluşması’nda, imzalanan anlaşmayla borsalar arasındaki işbirliğinin artırılması ve piyasanın katılımcıları için yeni yatırım olanaklarının sunulması amaçlanıyor.

Ağırlık kayıyor

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, İMKB Başkanı İbrahim Turhan ve SPK Başkanı Vedat Akgiray’ın da katılımıyla gerçekleşen imza töreninde yaptığı konuşmada, dünya ekonomisindeki ağırlığın son yıllarda batıdan doğuya kaydığına dikkat çekerek, “Türkiye’nin dünyada yaşanan ekonomik krizde verdiği başarılı sınav, bizi İstanbul’u bir finans merkezi olarak yeniden konumlandırma konusunda cesaretlendiriyor” dedi. Babacan, bunun bir kanıtı olarak da son zamanlarda birçok uluslararası şirketin operasyon merkezini İstanbul’a kaydırdığını vurguladı.

Atılacak adımlar

Babacan, İstanbul’daki bir firmanın dünyanın çok geniş coğrafyası ile iş yapabildiğine değinerek şöyle konuştu: “İstanbul’un finans merkezi olması için altyapının hazırlanmış olması lazım. Sermaye piyasalarının teknolojik alt yapının güçlendirilerek, ürün çeşitliliğini artırılması, Türkiye ve bölgedeki yatırım bilincinin yükseltilmesi  ve halka açık şirketlerin artırılması gibi konularda atmamız gereken adımlar var.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı