« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Asya-Avrupa arası bayrak koşusu

Bu yıl 29'uncusu düzenlenen Avrasya Maratonu, teröre karşı kenetlenme ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın da etkisiyle tam bir bayrak şölenine dönüştü. Eline al bayrağını alan genci, yaşlısı, çocuğu yüz bini aşkın kişinin akın ettiği Boğaziçi Köprüsü, dev bir gelincik tarlasını andırdı, dünyaya Türkiye’nin ’tek yumruk’ olduğunu bir kez daha gösterdi.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
Fotoğraflarla büyük yarış

29.
Kıtalararası Avrasya Maratonu organizasyonu içinde düzenlenen halk koşusu, dün yapıldı. Organizasyon bu yıl Cumhuriyet Bayramı’ndan bir gün önce gerçekleştirildiği ve günlerdir süren teröre lanet, şehitlere saygı mitinglerinin üzerine geldiği için, halk koşusuna katılanlar Türk bayraklarıyla koştu. ’Bayrağını alan gelsin’ çağrısıyla İstanbullular’ı halk koşusuna çağıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ayrıca start noktalarında koşuya katılanlara Türk bayrağı dağıttı. Katılımcıların büyük bölümünün bayrak taşıdığı koşuda, terör örgütü PKK protesto edildi. Koşu boyunca sık sık ’Kahrolsun PKK’, ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ’Bir ölür bin diriliriz’ sloganları atıldı.

BUGÜN HERKES DAVETLİ

Acıbadem Köprüsü altında saat 09.30’da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği startla başlayan 8 kilometre mesafeli halk koşusu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey ve Harbiye’nin ardından Taksim Meydanı’nda tamamlandı. Start öncesi 10. Yıl Marşı çalındı ve şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Koşuya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, halk koşusuna katılanların sayısının 100 bini aştığını söyledi. Topbaş, bugün Cumhuriyet Bayramı’nın da geçmiş yıllardan çok daha görkemli kutlanacağını belirterek, tüm İstanbulluları kutlamalara davet etti./images/100/0x0/55eb46b5f018fbb8f8b6b98e

Koşuyu Topbaş başlattı

Boğaziçi Köprüsü’nü bayrakla donanmış bayram yerine çeviren koşu, Başkan Kadir Topbaş’ın ateşlediği tabancayla başladı.

Bayram yeri gibi

Halk koşusuna katılanlar özellikle Boğaziçi Köprüsü üzerinde ilginç görüntüler oluşturdu. Kahvaltı yapanlar, halay çekenler, satranç oynayanlar, gitar çalıp şarkı söyleyenler, romantizm yaşayanlar, canbazlık yapanlar bile vardı.

Birinci Kenyalı

BU yıl 29’ncusu düzenlenen Avrasya Maratonu ise, Kenyalı ve Etiyopyalı atletlerin ezici üstünlüğü ve parkur rekoru ile sonuçlandı. Maratonu erkeklerde Kenyalı David E. Cheruiyot 2 saat 10.56 ile parkur rekoru kırarak birinci bitirdi. Vatandaşı Mark Windot Yatich ikinci, Etiyopyalı Tariku Jufar üçüncü olarak finişe girdi (üstte soldan sağa). Bayanlarda bu yılın birinciliğini Etiyopyalı Atsede Bayisa Tesema 2 saat 29.05 ile elde etti. İkinci Polonyalı Malgorzata Sobanska, üçüncü Rus Olga Glok oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz