MERSİN HABERLERİ

Aşut: “Odalar İnsanların Başkancılık Oynadıkları Yerler Değildir”

IHA
04.07.2015 - 14:12Son Güncelleme :

MTSO BAŞKANI ŞERAFETTİN AŞUT, MERSİN'DE AYRI BİR SANAYİ ODASI KURULMASI YÖNÜNDEKİ TALEPLERİN, YASAL KRİTERLERE UYMADIĞI İÇİN BOŞ ÖNERİLER OLDUĞUNU BELİRTTİ.

IHA

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Sanayi Odası kurulabilmesi için yasal kriterlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, “Odalar insanların keyfine göre kurulan ve ‘başkancılık’ oynadıkları yerler değildir. Yasanın öngördüğü kriterler sağlanmadan ortaya atılan boş öneriler Mersin iş dünyasının birliğini, beraberliğini ve gücünü bölme ve yok etme çabasından başka bir şey değildir” dedi.
MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin’de son günlerde gündeme gelen ‘Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ayrılsın, ‘kentte ayrı bir Sanayi Odası kurulsun’ yönündeki talep ve tartışmalara, MTSO Haber Gazetesi’ndeki röportajla yanıt verdi. Mersin Sanayi Odası’nın kurulmasının ancak yasal kriterlerin yerine getirilmesiyle mümkün olabileceğine dikkat çeken Aşut, ancak Mersin’in şu an bu kriterlere sahip olmadığının altını çizdi. Aşut, yasal kriterlerin yerine getirilmesi halinde MTSO’nun da konuyu destekleyeceğini bildirdi.
“MTSO, SADECE AYRIMCILIK YARATAN OLUMSUZ SİYASET DOLU BAKIŞLARDAN UZAK DURMAK ZORUNDADIR”
Bilgi çağının yaşandığı 21. yüzyılda olaylara bilgi ve bilim ışığında bakılması gerektiğini vurgulayan Aşut, iş dünyasının gerçekçi olduğunu dile getirerek, “Bizim için verimlilik esastır. Nasıl ki, kendi işletmelerimizle ilgili bir karar alırken verimliliğe, karlılığa bakıyorsak, temsilcisi olduğumuz kurumların doğru ve etkin işlemesi anlamında da aynı hassasiyeti ve mantığı göstermeliyiz. Çünkü buralar bize emanettir. Eğer olaylara kişisel, duygusal veya siyasal açıdan bakarsak, bu bakış açısı bizi doğruya götürmez. İş dünyası ve MTSO gibi kentin birçok alanında hamisi ve ağabeyi olan kurumlar kişisel bakışlardan, duygusal yaklaşımlardan ve sadece ayrımcılık yaratan olumsuz siyaset dolu bakışlardan uzak durmak zorundadır. Bizim hareket noktamız verimlilik ve kaliteli hizmet üretmektir. Bu anlamda ayrı bir sanayi odası kurulacaksa işte bu sonucu verip vermeyeceği bilimsel açıdan ölçülmelidir. Eğer bilim ve bilgi bize ayrı bir sanayi odası kurmanın bu olumlu sonuçları vereceğini gösteriyorsa, emin olun ilk adımı her zaman olduğu gibi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası atacaktır. Ancak yasanın açık ifadesi ve Mersin’in gelişen sanayi yapılanması bunun bugün için mümkün olmadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.
“YASADAKİ KRİTERLER YERİNE GELİRSE SANAYİ ODASINI KURARIZ”
Sanayi odası kurulmasının sadece bir istek konusu olamayacağını ve bu konuyla ilgili yasanın açık olduğunu kaydeden Aşut, şöyle devam etti: “Ben istiyorum demekle olmuyor. Önce yasanın kriterlerini sağlamak gerekiyor. Yasa açık. ‘5274sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun 5. madde hükmü uyarınca, bir ilde sanayi odası kurulabilmesi için ticaret siciline kayıtlı ve bu kanunda belirtilen niteliklere haiz il bazında en az bin sanayicinin varlığı zorunludur. Aynı zamanda en az 10 işçi ile faaliyet gösteren sanayicilerin yarısından fazlasının yazılı talebi ve kanunda öngörülen usul ve esaslara uygun olmak şartıyla Birliğin olumlu görüşü ve Bakanlığın yazılı şartı aranır.”
Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ bu şartı sağlamasına rağmen ayrı bir sanayi odası kurulmasına izin verilmediğini anımsatan Aşut, “Çünkü sonuç verimli çıkmadı. Ticaret ve Sanayi Odasının ayrılması sonucunda oluşacak küçük bütçe ile böylesi bir sanayi odasının verimli çalışamayacağı, ayakta kalamayacağı sonucu çıktı. Kaliteli hizmet veremeyeceği görüldü ve reddedildi. Kanun hazırlanırken önemli olan vurgu mesleki faaliyetlerin kolaylaştırılmasıdır. Ayrı bir sanayi odası kurulursa Anamur’daki, Mut’taki sanayici hizmet için Mersin’e gelmek zorunda kalacaktır. ‘Hizmeti onların ayağına götürelim’ denirse, hangi bütçe ile Anamur’a veya Mut’a şube açılır ve maaşı ödenerek bir temsilci atanır? Yetişmiş vasıflı personel ihtiyacı, alt yapı masrafları, kurumsallaşma maliyetleri bu küçük bütçe ile nasıl karşılanır? Burada hangi hizmet kaliteli verilir veya hizmet kolaylaşır? Hangi sanayicinin mesleki faaliyeti kolaylaşır?” diye sordu.
“ODALAR İNSANLARIN KEYFİNE GÖRE KURULAN VE ‘BAŞKANCILIK’ OYNADIKLARI YERLER DEĞİLDİR”
Ayrı bir sanayi odası kuran bir çok ilin bu ayrışmadan kaynaklanan yüzlerce şikayeti ve sıkıntıları olduğuna işaret eden Aşut, Mersin’de bu öneriyi getirenlerin sıkıntı yaşanan illerdeki sanayi odalarını inceleyip incelemediklerini de sordu. Kentin gerçeklerini görmek gerektiğine vurgu yapan Aşut, şöyle devam etti: “Verimliliği, karlılığı ve hizmet kalitesi olmayan bir kurum nasıl ayakta kalır? Bundan dolayı yasa bu işi birçok kritere bağlıyor. Odalar insanların keyfine göre kurulan ve ‘başkancılık’ oynadıkları yerler değildir. Biz Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak ayrı bir Sanayi Odasına karşı değiliz. Keşke yasadaki o kriterleri yerine getirmiş olsak ve bu odayı kursak. Biz bu konuda kapıları açarız ve öncü oluruz. Bu görev zaten bize düşer. Ancak yasa açık ve net. Mersin şu an bu kriterleri yerine getirmiyor. Yasayı okumadan, bu konuyu detaylı olarak çalışmadan laf olsun diye öneriler getirmeyi bırakmalıyız. Bu işler kişisel konular değildir. Bizim Mersin olarak ilk işimiz ve hedefimiz, öncelikle 10’dan fazla çalışanı olan bin sanayi işletmesi yaratmak olmalıdır. Bu sağlandıktan sonra kentin sanayisi zaten kendi kendine bir sanayi odası oluşturur. Bırakalım, kuru sözlerle bizler değil, büyüyen kent sanayisinin kendisi ayrı bir sanayi odası kurulması ihtiyacını ve zorunluluğunu hissetsin. Yasanın öngördüğü kriterler sağlanmadan ortaya atılan boş öneriler Mersin iş dünyasının birliğini, beraberliğini ve gücünü bölme ve yok etme çabasından başka bir şey değildir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Aşut: “Odalar İnsanların Başkancılık Oynadıkları Yerler Değildir” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşut: “Odalar İnsanların Başkancılık Oynadıkları Yerler Değildir” haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı