MERSİN HABERLERİ

Aşut: “Barışa Gönül Verenler, En Az Savaş Çığırtkanları Kadar Gayret Göstermelidir”

IHA
21.09.2015 - 11:24Son Güncelleme : 21.09.2015 - 11:25

MTSO BAŞKANI ŞERAFETTİN AŞUT, YAŞADIĞIMIZ YÜZYILIN, İNSANLIĞIN YOLDAN ÇIKTIĞI, AKLIN VE VİCDANIN YİTİRİLDİĞİ BİR ASIR HALİNE GELDİĞİNİ BELİRTEREK, BARIŞA GÖNÜL VERENLERİN DE EN AZ SAVAŞ ÇIĞIRTKANLARI KADAR GAYRET GÖSTERMELERİ, DÜNYAYA ACI ÇEKTİRENLER KADAR ORGANİZE OLMALARI GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZDİ.

IHA

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yaşadığımız yüzyılın, insanlığın yoldan çıktığı, aklın ve vicdanın yitirildiği bir asır haline geldiğini belirterek, “Barışa gönül verenler, en az savaş çığırtkanları kadar gayret göstermelidir” dedi.
MTSO Başkanı Aşut, tüm dünyada 21 Eylül’de kutlanan Dünya Barış Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan savaşlara ve terör olaylarına dikkat çeken Aşut, “Yaşadığımız yüzyıl ne yazık ki, insanlığın yoldan çıktığı, aklın ve vicdanın yitirildiği bir asır haline geldi. Ülke içindeki sıkıntılarımız, bölgemizdeki iç savaş durumuna gelen ve masum insanların büyük acılar çekmesine neden olan olaylar ve neredeyse her kıtaya sıçrayan savaşlar, terör olayları, sosyal patlamalar insanlığın geleceği adına karamsar bir tablo çiziyor. Ancak, tüm bu olumsuzluklara neden olan şey insan olduğu gibi, bizi bu karanlıktan çıkaracak olan şey yine insandır” ifadelerini kullandı.
Bu karanlık tablodan çıkışın anahtarının insani duyguların, insani değerlerin öne çıkarılması olduğunu vurgulayan Aşut, şöyle devam etti: “Bunu isteyen aslında bir çoğunluk var ve insanlık adına güzel şeyler isteyen bu çoğunluk sesini daha çok duyurmalı, tepkisini kolektif olarak daha etkili göstermelidir. İnsanlık adına dünyanın nesrinde bir suç işleniyorsa bunun hepimize karşı işlendiği utulmamalı ve ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ denmemelidir. Barışa gönül verenler, en az savaş çığırtkanları kadar gayret göstermelidir. Evrensel insanlık değerlerine gönül verenler dünyaya acı çektirenler kadar organize olmalı ve dünyanın neresinde olursa olsun birbirlerine destek vermelidirler.”
Mersin iş dünyası olarak kentin ve milletin kültüründen aldıkları yüce değerlerle barışa destek olmaya, barış adına hareket etmeye devam edeceklerinin altını çizen Aşut, mesajında şunları kaydetti: “Nefret tohumu ekenlerin değil, sevgi tohumu ekenlerin, bölenlerin değil, birleştirenlerin, öldürenlerin değil, yaşatanların yanında olacağız. Aklın, vicdanın ve adaletin sesi olmaya çabalayacağız ve asla umudumuzu yitirmeyecek, korkuya kapılmayacağız. Önem verdiğimiz değerleri kaybedersek önemli bir şeyimizi kaybetmiş oluruz, ancak umudumuzu kaybedersek her şeyimizi kaybetmiş oluruz. İnsanlığın mutlu ve huzurlu geleceğine olan inancımızla tüm vatandaşlarımızın ve tüm dünyanın 21 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyor, tüm kişi ve kurumlara barışın değerini tekrar hatırlatmasını diliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Aşut: “Barışa Gönül Verenler, En Az Savaş Çığırtkanları Kadar Gayret Göstermelidir” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşut: “Barışa Gönül Verenler, En Az Savaş Çığırtkanları Kadar Gayret Göstermelidir” haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı