Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Astroloji

Yasemin BORAN

Salgınlar ve ilaçlar

Bugünlerde kafamı nereye çevirsem bir ‘‘grip’’liyle karşılaşıyorum. Son günlerin modası, grip virüsü. Heryerde bu hastalıktan konuşuluyor. ‘‘Aaaa sen daha olmadın mı?’’ ya da ‘‘ev hastaneye döndü, hepimiz yatıyoruz) (Artık gribin adını bile söylemeye gerek yok. Neden söz edildiği herkes tarafından biliniyor.) Okullar, iş yerleri, işler... Havada dolaşan salgın, işlerin de havada kalmasına neden oluyor. Ne gripmiş ama...

Bir kere yakaladı mı, bir daha bırakmıyor. Tam iyileştim diyorsunuz akşama doğru kendinizi yeniden kötü hissetmeye başlıyorsunuz. Serumlar, antibiyotikler ve raporlar... Anlayacağınız hastane ve doktorların işi iş. Tabii bu arada işlerin ne durumda olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Bu arada salgından ben de payımı aldım elbette. Aslında niye elbette diyorum ki, sanki çok doğal bir durummuş gibi. Doğal olsa bile benim açımdan pek öyle değil. Zira pek kolay hastalanan biri değilim.

Çevremdeki herkes yatak döşek yatarken hastabakıcılık görevini aksatmadan bugüne kadar sürdürmüş biri olarak hasta olmak, tabii ki doğal değil. Ama, son zamanlarda adamakıllı kendimden geçmiş ve işlerin arasında kaybolmuştum. Kendimi aşırı derecede yorduğum için savunma mekanizmam da zayıf düşmüştü. Neyse ki, sadece tek bir gün yattım. Ancak benim bir günüm, iki günlük yazıya bedel oldu ve Pazartesi-Salı yazıları çıkamadı. Neyse ki, ben bir günle atlattım ve durumu kurtardım. Ama çocuklar neredeyse iki haftadır kırılıp dökülüyorlar.

Az önce Hürriyet'in ‘‘İnsan Kaynakları’’ndan Tuğba'yla konuşurken kendisinin tam onbeş gün yattığını, üç kutu antibiyotik bitirdiğini fakat, hala iyi olamadığını söyledi. Tabii hiç şaşırmadım. Çünkü, yaklaşık bir aydır yatanları biliyorum. Hatta bunların arasında hastanede yatıp serum almak zorunda kalanlar var.

Bense, bir günle hastalığı kovalayan nadir şanslılardan biriyim herhalde. Şansım ise, sandığınız gibi doğa üstü güçler olmayıp düpedüz doğanın sihirli güçlerinden kaynaklanıyor. Hürriyet'in yazı işleri ekibinden Doğaner, bu doğal ilacın formülünü bana esirgemeyip verdi. Ben de sizlere aynen yazıyorum.

300 gr. zencefil tozu, 300 gr. havlıcan tozu, 200 gr. karanfil tozu alıyorsunuz. Bir güzel harman edip karıştırıyorsunuz. Sonra da büyükçe bir fincan sıcak suyun içine bu karışımdan bir tatlı kaşığı atıp iyice karıştırıyor ve içiyorsunuz. İçerken devamlı karıştırmanız gerekiyor. Çünkü, irice taneler erimiyor. Onları da çiğneyip yutuyorsunuz. Fincanın tamamını içmenizi öneriyorum. Tatlandırabilirsiniz. Zira içimi kolay değil. Gece içip yatarsanız çok iyi terletiyor.

Aslında günde birkaç kez içmekte yarar var. Üst solunum enfeksiyonuna birebir geliyor, diyorum, Yasemin'ce...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI