ISPARTA HABERLERİ

Astım şikayetlerinin nedeni polen yoğunluğu

DHA
05 Mayıs 2017 - 11:15Son Güncelleme : 05 Mayıs 2017 - 11:16

Astım şikayetlerinin nedeni polen yoğunluğu

DHA

 

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA) - SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akkaya, astım şikayetlerindeki artışın 'polen' nedeniyle arttığını söyledi.
Prof. Dr. Ahmet Akkaya, Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, astımın hava yollarının geriye dönüşlü daralmasıyla karakterize bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyledi. Akdeniz Bölgesi'nde geniş bir bitki örtüsü olması nedeniyle polenlerin oluşturduğu astım rahatsızlığının daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Akkaya, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde polen yoğunluğu nedeniyle astım hastalarının şikayetlerinin arttığını kaydetti.
Prof. Dr. Akkaya, "Klinik olarak değerlendirildiğinde, astım tedaviyle veya kendiliğinden düzelen yaygın hava yolu obstruksiyonu olarak ifade edilebilir. Birçok hücre ve hücresel elementin, mediyatörlerin rol aldığı, hava yollarının kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Kronik inflamasyon, özellikle gece veya sabaha karşı gelişen, tekrarlayıcı özellik gösteren öksürük, göğüste sıkışma hissi ve hırıltılı solunumla karakterizedir. Bu durum hava yollarında aşırı duyarlılığa neden olur. Astım hastalığı ülkemizde, erişkinlerde yüzde 2­ ile 5 arasında, çocuklarda ise yüzde 2 ile 10 arasında bulunmuştur" dedi.
Prof. Dr. Akkaya, etkileyen faktörlere göre astımın intrinsik, mesleki, yaşlılık, gebelik, menstruel ve ekstrensek olarak çeşitlendirildiğini ifade etti. Dış ortamda bulunan polenler, ev tozları, küfler, hayvan tüyleri gibi alerjenlerin astıma yol açabildiğine değinen Akkaya, "Bölgemizde polenlerin neden olduğu astımın daha sık görülüyor.
Prof. Dr. Akkaya, şunları kaydetti:
"Bu hastalarda ilkbahar ve sonbaharda polen yoğunluğu nedeniyle semptomlar artma gösterir. Semptomlar, gözlerde kaşıntı, kızartı, sulantı, burunda; kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırık; deride kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler oluşabilir. Daha sonra hırıltılı solunum ve nefes darlığı, göğüste sıkıntı hissi şeklinde astım bulguları kendini gösterir. Astımın bu hastalarda kontrol altına alınamamasının nedenleri; bronş aşırı duyarlığının bulunması, tedavi uyumsuzluğun bulunması, inhalerlerin uygun kullanılmaması, sigara kullanımına devam edilmesi, düşük gelir gibi psikososyal nedenlerin bulunması, allerjen maruziyetin yoğun olarak var olması, beta bloker gibi ilaç kullanımının bulunmasıdır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden Astım şikayetlerinin nedeni polen yoğunluğu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Astım şikayetlerinin nedeni polen yoğunluğu haberi güncellenecektir.

  ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:57
  • Akşam
   19:56
  • Yatsı
   21:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı